valeo investuje 560 milionů do továrny v rakovníku | Aktuality | autoweek.cz

Valeo investuje 560 milionů do  továrny v Rakovníku

Valeo investuje 560 milionů do továrny v Rakovníku

29.06.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Valeo v Rakovníku připravuje výrobu čelních detekčních kamer nejen pro autonomní vozidla.

Valeo navyšuje své aktivity v České republice rozšířením svého závodu v Rakovníku. Ten se zaměřuje na výrobu systémů souvisejících s komfortními a jízdními asistenty. Rakovník se stane jedním ze závodů skupiny, kde se vyrábějí detekční kamery. V následujících třech letech zde Valeo investuje 560 milionů korun do zřízení nových linek na jejich výrobu, která se v Rakovníku rozjede v květnu 2022. Roční produkce by měla dosáhnout přibližně dvou milionů kamer a do roku 2026 vytvoří dalších 80 až 100 vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

 

Jediná detekční kamera svého druhu na světě

Čelní detekční kamera Valeo, představená v roce 2019, byla první na světě nabízející 100° zorné pole. Je tak efektivní, že vozidla mohou dosáhnout automatizace řízení úrovně 2 jen pomocí této čelní kamery. Tato kamera může aktivovat automatické nouzové brzdění (Autonomous Emergency Braking), poskytovat funkci adaptivního tempomatu (Adaptive Cruise Control), asistence pro udržování v jízdním pruhu (Lane Keep Assistant) i asistence v dopravní zácpě (Traffic Jam Assistant). Všechny tyto funkce jsou k dispozici s jedinou kamerou bez nutnosti použití dalších senzorů, například radarů. To samozřejmě přináší i úsporu nákladů a hmotnosti, která se odrazí i ve snížení emisí CO2.

 

Detekční kamera Valeo nedávno prokázala svůj přínos v rámci zkoušek Euro NCAP. Z deseti vozidel, která v roce 2020 organizace Euro NCAP posoudila z hlediska bezpečnosti, čtyři z nich dosáhla nejvyšší hodnocení pět hvězdiček, a to i díky detekční kameře Valeo. Tato vozidla se již vyrábějí sériově. Objem objednávek na čelní detekční kamery Valeo v současné době činí více než 6 miliard eur.

 

Česká republika jako centrum pro autonomní řízení

Výrobní závod společnosti Valeo v Rakovníku od roku 2019 vyrábí významnou část ultrazvukových senzorů pro automatické parkovací systémy a dešťové a světelné senzory zajišťující bezpečnější a pohodlnější cestu díky lepší viditelnosti.

 

Výzkumné a vývojové centrum, založené v Praze v roce 2002, v současné době zaměstnává 700 inženýrů. Zaměřuje se na vývoj a testování senzorů pro asistenční a autonomní systémy, včetně ultrazvukových senzorů, radarů, detekčních kamer, parkovacích kamer a senzoru Valeo SCALA®, prvního lidarového senzoru na světě splňujícího přísné specifikace pro automobilovou výrobu.

 

V roce 2013 byla v Milovicích vytvořena testovací dráha pro ověření pokročilých asistenčních systémů řidiče a scénářů autonomního řízení. Je to jediná vysokorychlostní zkušební dráha ve skupině Valeo, která umožňuje simulaci scénářů jízdy na dálnici při rychlosti 130 km/h a vyšší.