valeo prodloužilo pronájem v milovicích | Aktuality | autoweek.cz

Valeo prodloužilo pronájem v Milovicích

Valeo prodloužilo pronájem v Milovicích

06.04.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Valeo uzavřelo se Středočeským krajem smlouvu o pronájmu areálu bývalého letiště v Milovicích na dalších 20 let. Vybuduje zde polygon pro testování autonomních aut.
Valeo podepsalo se Středočeským krajem smlouvu o dlouhodobém pronájmu pozemků v Milovicích na dalších 20 let. Již v roce 2018 Valeo s krajem uzavřelo memorandum o vybudování polygonu pro autonomní vozidla a asistenční systémy vozidel na bývalém letišti Milovice-Boží Dar. Jde o plánovanou investici přesahující 100 milionů korun, která pomůže k rozvoji inovací na území Středočeského kraje.
 
Současná nájemní smlouva je platná do 30. 8. 2023. Nově uzavřená nájemní smlouva bude platit od kolaudačního rozhodnutí na stavby, nejpozději však od 1. 9. 2024, na dobu 20 let. V rámci původní smlouvy společnost zmodernizovala zázemí pro testování autonomních technologií. Vybudovala zde testovací plochu pro testy v nízké rychlosti, např. plně automatizované parkování, ale hlavně opravila bývalou ranvej a pojezdové dráhy, které nyní slouží pro testování scénářů ve vysokých rychlostech. To umožňuje testovat funkce automobilů, které se budou vyrábět po roce 2022 a které budou hodnoceny podle nových pravidel EuroNCAP.
 
„Dalším krokem bude vybudování technicko-administrativního zázemí odpovídající 21. století. Chceme významnému investorovi vyjít vstříc a umožnit mu tak posunout rozvoj firmy i samotného území vpřed. Výsledky z nově vybudovaného polygonu budou aplikovány do výroby mnoha automobilek na celém světě a pomohou ke zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích. Rozvoj tohoto území je rozhodně přínosem pro Středočeský kraj na jeho cestě od montovny k mozkovně,“ říká radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS).
 
„Podpis dlouhodobé smlouvy je klíčový okamžik, který jsme dlouho a pečlivě připravovali. Dlouhodobá spolupráce se Středočeským krajem nám umožní vložit do zlepšení testovací infrastruktury výrazně víc investičních prostředků. Díky tomu budeme moci na milovickém polygonu testovat nejmodernější systémy pro autonomní automobily. To nám umožní vytvořit další vysoce kvalifikované pracovní pozice a zvýšit prestiž a důležitost nejen českého vývojového centra v rámci skupiny Valeo, ale i celé České republiky v oblasti vývoje autonomních vozidel. Jsme rádi, že si představitelé Středočeského kraje tuto příležitost plně uvědomují a velmi oceňujeme konstruktivní a profesionální jednání nového vedení kraje během přípravy smlouvy,” říká generální ředitel vývojového centra Valeo Leoš Dvořák.
 
Valeo na polygonu vybuduje kancelářské zázemí pro testovací inženýry, zázemí pro opravu a přestavbu testovacích aut a kalibraci senzorů. Vzniknou zde nové asfaltové plochy pro další testovací scénáře, plochy pro simulaci povrchů s různou strukturou a přilnavostí či simulace městského provozu.
 
Technici budou nejvíc pracovat na testováni systémů tzv. aktivní bezpečnosti v autech. Mezi ně patří adaptivní tempomat, autonomní nouzové brzdění před nečekanou překážkou nebo asistent, který udrží auto v jízdním pruhu na dálnici, když na řidiče dolehne obávaný mikrospánek. Valeo plánuje investovat i do nového testovacího vybavení, do dalších testovacích aut a moderní měřící techniky.
 
Valeo je jedním z největších zaměstnavatelů v automobilovém průmyslu v České republice. Na šesti svých pracovištích má 4000 zaměstnanců, z toho přes 2000 ve Středočeském kraji. Firma je zde i významným investorem. V roce 2020 rozšířila svůj výrobní závod v Žebráku, v němž nyní vyrábí i chladiče baterií pro elektromobily a vysokonapěťová topná tělesa do jejich klimatizace. Jedná se o investici v hodnotě 450 milionů korun. V roce 2019 Valeo investovalo 880 milionů korun do výstavby své druhé továrny v Rakovníku. Kromě interiérových ovládacích panelů zde na celkem 25 linkách vyrábí i ultrazvukové senzory, což jsou klíčové prvky pro autonomní řízení a automatické parkování.