valeo v čr vyvíjí technologie chytré mobility | Aktuality | autoweek.cz

Valeo v ČR vyvíjí technologie chytré mobility

Valeo v ČR vyvíjí technologie chytré mobility

10.09.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

České zastoupení skupiny Valeo vyvíjí ve středních Čechách technologie chytré mobility. Desítky českých patentů posouvají hranice mobility směrem k autonomní dopravě.
Skupina Valeo řídí z České republiky celosvětové testovací aktivity technologií pro autonomní vozidla. Ve svém středočeském vývojovém centru se zaměřuje rovněž na rozvoj nízkoemisní mobility nebo pokročilé asistenční systémy. Ve středočeských Milovicích provozuje Valeo svůj největší testovací polygon autonomních vozidel na světě.
 
Čeští vědci z Valea mají na kontě již více než 70 patentů a celosvětově jich skupina drží přes 33 000. Své technologie dodává výrobcům automobilů po celém světě a patří mezi globální lídry v oblasti chytré mobility. Výzkum tuzemského zastoupení Valea podporuje i Středočeský kraj.
 
„Reagujeme na celosvětový trend elektrifikace a digitalizace vozidel a daří nám v něm být mnohdy i o krok napřed. Již každé čtvrté auto na světě má alespoň jeden náš senzor. Právě senzorové technologie jsou jednou z oblastí, na které se v České republice zaměřujeme. Konkrétně zde vyvíjíme kamery, radary nebo laserové a ultrazvukové senzory. Veškerá řešení u nás také finálně zkoušíme, protože jako jedna z mála poboček skupiny Valeo máme k dispozici polygon pro testování systémů používaných ve vysokých rychlostech. Pražské výzkumné centrum se výrazně podílelo například na vývoji jediného laserového senzoru, který je dnes používaný při sériové výrobě vozidel. Naše technologie již dnes umožňují autonomní parkování vozidel, dokážou bezpečně zastavit při detekci možné kolizní situace, nebo včas rozpoznat únavu řidičů a během jízdy je upozornit na sníženou pozornost,“ řekl generální ředitel vývojového centra Valeo Leoš Dvořák.
 
Tento rok skupina Valeo v americkém Las Vegas představila prototyp autonomního droidu na elektrický pohon určeného pro rozvoz jídel ve městech. Ten ke koordinaci jízdy využívá množství senzorů původem z českého vývojového centra v kombinaci s technologií umělé inteligence. Valeo dodala rovněž motor nebo nabíječku k baterii. Droid je schopen pohybovat se městským provozem rychlostí až 12 km/h s dojezdem 100 km na jedno nabití.
 
„Autonomní a bezemisní přepravu vidíme jako ideální řešení zejména v kontextu stále rostoucího počtu zón s nulovými emisemi a hustoty dopravy ve velkých městech. Technologickou platformu Valeo, která tvoří základ autonomního fungování droida, lze navíc snadno využít i v případě výroby běžných automobilů. Již dnes pracujeme na integraci našich senzorů do autonomních vozidel taxi služby,“ informoval Leoš Dvořák.  
 
Mezi české patentované technologie Valea patří například algoritmus pro rozpoznávání mokrých částí vozovky nebo detekce objektů v mrtvém úhlu zrcátek pro nákladní auta pomocí laserového senzoru.
 
Výzkum a vývoj podporuje i Středočeský kraj, který před dvěma lety s Valeo podepsal Memorandum o spolupráci. Podle Memoranda bude Valeo v následujících 10 letech investovat do areálu bývalého letiště Milovice - Boží Dar 100 milionů korun. Na testovacím polygonu má ve spolupráci s tuzemskými technickými univerzitami vzniknout rozsáhlé zázemí pro testovací inženýry a techniky. Valeo s českými vysokými školami již dnes spolupracuje na vývoji technologií, které využívají prvky umělé inteligence. 
 
Novinky výzkumného programu Valeo budou prezentovány v expozici inovátorů Středočeského kraje, kterou připravuje Středočeské inovační centrum na veletrhu Týden inovací ČR 29. září 2020 ve Fóru Karlín Praha. Zde si budou moci návštěvníci prohlédnout mj. různé interaktivní technologie společnosti Valeo.
 

  • Valeo v ČR vyvíjí technologie chytré mobility
  • Valeo v ČR vyvíjí technologie chytré mobility
  • Valeo v ČR vyvíjí technologie chytré mobility