zrození automobilu před 130 lety | Auto archív | autoweek.cz

Zrození automobilu před 130 lety

Zrození automobilu před 130 lety

19.02.2016 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Carl Benz přihlásil v roce 1886 významný patent. Tento dokument uvedl svět do pohybu.
Carl Benz přihlásil 29. ledna 1886 patent na své „vozidlo poháněné motorem na plyn“, a právě tento okamžik je považován za zrození automobilu. Později v roce 1886 realizoval Gottlieb Daimler - nezávisle na Benzovi - svůj motorový kočár. Tím prakticky začala již 130 let trvající úspěšná historie značky Mercedes-Benz.

Rodný list automobilu nese číslo DRP 37435. Pod touto zkratkou podal mannheimský inženýr Carl Benz 29. ledna 1886 u německého Císařského patentového úřadu v Berlíně přihlášku k patentové ochraně „vozidla poháněného motorem na plyn“.
Dokument starý 130 let svědčí o touze po inovacích, tvůrčí síle i podnikatelské prozíravosti Carla Benze. Tento patentový spis patří od roku 2011 mezi dokumenty světového dědictví UNESCO, které zahrnuje mimo jiné také Gutenbergovu bibli, Velkou listinu práv a svobod a Mši h moll od Johanna Sebastiana Bacha.
 
Jak všechno začalo
Carl Benz vyvíjel v roce 1885 první automobil na světě. Za tím účelem uložil horizontálně rychloběžný čtyřdobý jednoválec (zdvihový objem 954 cm3 a výkon 0,55 kW (0,75 k) při 400/min do podvozku vlastní konstrukce. Nejvyšší rychlost byla 16 km/h. Tento tříkolový patentovaný motorový vůz byl naprostou světovou novinkou: vozidlem s ucelenou konstrukcí a funkčností, které k svému pohonu používalo spalovací motor.

Patentovaný motorový vůz byl poprvé předveden veřejnosti 3. července 1886 při jízdě po Ringstraße v Mannheimu. Byla to však až dálková jízda z Mannheimu do Pforzheimu a zpět v roce 1888 s vylepšeným modelem III patentovaného motorového vozu, která zcela prokázala praktickou využitelnost automobilu v každodenním provozu.

A nebyl to Carl Benz, kdo podnikl tuto jízdu, nýbrž jeho manželka Bertha, která se s největší důvěrou ve vynález svého muže vydala v srpnu 1888 společně se svými syny Eugenem a Richardem a bez vědomí manžela a otce na první dálkovou cestu v historii automobilu.

Bertha Benzová a její synové tak dokázali, jak dobře fungoval technický koncept tohoto vozidla. Kromě toho předvedli dodnes typický způsob využití osobního vozu, které Carl Benz definoval již ve své patentové přihlášce, v níž psal o „provozu především lehkých povozů“, které „budou používány k přepravě 1 až 4 osob“.

Carl Benz a Gottlieb Daimler zpřístupnili v roce 1886 svými progresivními vynálezy zcela nové dimenze mobility. A na tomto základě přináší Mercedes-Benz již 130 let inovace pro bezpečnost a komfort, hospodárnost a důvěru.

Mercedes-Benz dnes posouvá automobil do budoucnosti aktuálními novinkami v oblastech autonomní jízdy, inteligentního propojení vozidel a elektrické mobility. Je to vizionářská cesta, na níž Carl Benz postavil v roce 1886 první milník přihlášením svého motorového vozu k patentové ochraně.

Patentovaný motorový vůz Carla Benze stojí společně s motorovým kočárem, který byl rovněž v roce 1886 vyvinut Gottliebem Daimlerem, na začátku prohlídkové trasy v Muzeu Mercedes-Benz ve Stuttgartu. Toto nově koncipované muzeum oslaví v roce 2016 své desáté narozeniny a dosud ho navštívilo více než sedm milionů lidí.
 
  • Zrození automobilu před 130 lety
  • Zrození automobilu před 130 lety
  • Zrození automobilu před 130 lety
  • Zrození automobilu před 130 lety
  • Zrození automobilu před 130 lety
  • Zrození automobilu před 130 lety
  • Zrození automobilu před 130 lety
  • Zrození automobilu před 130 lety