vedení renaultu chce lucu de mea | Aktuality | autoweek.cz

Vedení Renaultu chce Lucu de Mea

Vedení Renaultu chce Lucu de Mea

13.12.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Luca De Meo z koncernu VW Group se ukazuje jako favorit v boji o místo generálního ředitele skupiny Renault. Členové představenstva při tom oceňují jeho úspěchy ve zvyšování ziskovosti značky Seat.
Podle francouzských médií si představenstvo Renaultu přeje, aby se Luca de Meo, který jako špičkový manažer Volkswagen Group stojí v čele automobilky Seat, stal generálním ředitelem Renaultu. De Meo měl u představenstva jasně na vrch nad generálním ředitelem společnosti Faurecia Patrickem Kollerem a to ho proto na svém zasedání zvolilo de Mea za svého preferovaného kandidáta.
 
De Meo (52) nakonec získal i podporu francouzské vlády, která je s 15 % akcií největší akcionářem Renaultu. Francouzská vláda prosazovala Kollera a poté přišla s návrhem, aby se generálním ředitelem Renaultu stal šéf státní společnosti Alstom Henri Poupart-Lafarge. Jenže s tím nesouhlasilo vedení Alstomu.
 
Luca De Meo, držitel ocenění ManBest 2008, se stal favoritem díky jeho úspěchu v úsilí o zvyšování ziskovosti španělské značky Seat. Mluví francouzsky a svou kariéru začínal ve společnosti Renault. Později též pracoval pro Toyotu a v nejvyšším vedení Fiatu. Problémem ve jmenování de Mea může být jeho smluvní doložka, kterou má se skupinou VW Group a která časově limituje jeho případný nástup ke konkurenční firmě.
 
Renault hledá nového generálního ředitele od doby, kdy představenstvo v polovině října nečekaně propustilo Thierryho Bollorého. Francouzská automobilka i její alianční partner Nissan se systematicky zbavují manažerů úzce spjatých s érou v Japonsku uvězněného Carlose Ghosna. S dočasnou generální ředitelkou Renaultu Clotilde Delbosovou se pro tuto funkci nepočítá, protože je v tomto odvětví poměrně nová a má pouze praxi finanční specialistky. Navíc za Ghosnovy éry pracovala jako finanční šéfka Renaultu.