velká premiéra v ženevě: piëch automotive | Aktuality | autoweek.cz

Velká premiéra v Ženevě: Piëch Automotive

Velká premiéra v Ženevě: Piëch Automotive

21.02.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na Ženevském autosalonu bude vystaven prototyp sportovního vozu s elektrickým pohonem Mark Zero. Na jeho kapotě se objeví známé jméno: Piëch. Na vzniku společnosti Piëch Automotive se podílí syn dlouholetého vládce nad koncernem Volkswagen Ferdinanda Piëcha Anton.
Po desetiletí bylo jméno Piëch neoddělitelně spojeno s koncernem Volkswagen. Jenže po nuceném odchodu Ferdinanda Piëcha z jeho vedení tento vztah ochladl. Nyní se toto velké jméno vrací do světa automobilů. Za společností Piëch Automotive ovšem nestojí bývalý šéf VW Group Ferndinand Piëch, ale jeho syn Anton.
 
Společnost Piëch Automotive byla založena v roce 2017, sídlí v Curychu a je součástí Piëch Holdingu spolu se společnostmi Piëch Design, Piëch Engineering, Piëch Labs a Piëch IP. Anton Piëch ji založil společně se svým obchodním partnerem, průmyslovým designérem Rea Starkem Rajcicem. Pro vývoj vozu byli využíváni externí odborníci. Více informací o dodavatelích a partnerech projektu ale bude zveřejněno až v Ženevě.
 
V Ženevě Piëch Automotive vystaví prototyp dvoudveřového sportovního vozu s pracovním názvem Mark Zero. „Navrhli jsme sportovní vůz podle našich vlastních představ,“ říká o něm Anton Piëch. Piëch junior zcela sází na elektrický pohon s akumulátory. S pomocí nového typu článků má vůz dosahovat dojezd kolem 500 km podle standardu WLTP. Technologie akumulátorů pochází z čínsko-německého společného podniku. Kromě toho by se měla i zkrátit doba nabíjení, protože snížení uvolňovaného teplo umožňuje lepší tepelný management akumulátorů. Použití jejich chlazení vzduchem snižuje hmotnost vozu.
 
Mark Zero má být prvním vozidlem z plánované modelové řady, která bude zahrnovat i čtyřmístný automobil a SUV. Otevřená architektura umožňuje použití nejen čistě elektrického pohonu, ale i zástavbu hybridního pohonu a dokonce i spalovacího motoru. Podle generálního ředitele Rea Starka Rajcice je architektura vozidla navržena i s výhledem na autonomní řízení.
 
Tento ambiciózní projekt, začínající doslova s „čistým listem papíru“, je otevřenou výzvou pro automobilku Porsche, která ještě letos uvede na trh svůj první elektricky poháněný sportovní vůz Taycan.
 
  • Velká premiéra v Ženevě: Piëch Automotive
  • Velká premiéra v Ženevě: Piëch Automotive
  • Velká premiéra v Ženevě: Piëch Automotive
  • Velká premiéra v Ženevě: Piëch Automotive