velké furgony psa z gliwice, astra a 308 z rüsselsheimu | Aktuality | autoweek.cz

Velké furgony PSA z Gliwice, Astra a 308 z Rüsselsheimu

Velké furgony PSA z Gliwice, Astra a 308 z Rüsselsheimu

13.05.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Skupina PSA potřebuje pro zajištění úspěchu v oblasti lehkých užitkových další výrobní kapacity. Proto začne vyrábět velké dodávky v polské Gliwici a velká LUV značek Opel a Vauxhall přejdou na platformu PSA. Naopak Opel Astra se má spolu s Peugeotem 308 vyrábět v Rüsselsheimu.
Skupina PSA hodlá dále posilovat svůj podíl na evropském trhu lehkých užitkových vozidel. Společný podnik FCA a PSA SevelSud se sídlem ve Val di Sangro v Itálii už v posledních třech letech překročil svou kapacitu výroby 300 000 velkých furgonů Peugeot Boxer, Citroën Jumper a Fiat Ducato. Výroba vozů Peugeot Boxer a Citroën Jumper spolu s Fiatem Ducato bude v závodě SevelSud pokračovat do roku 2023.
 
Vozy Opel/Vauxhall Movano se v současné době se vyrábějí u Renaultu v Batilly ve Francii. Začleňování značek Opel a Vauxhall do plánu využívání platformy pro velké furgony ale vyžaduje další výrobní kapacitu. Skupina PSA se proto rozhodla posílit svůj výrobní závod v Gliwici v Polsku.
 
Továrna v Gliwici bude transformována tak, aby vyhovovala výrobě užitkových vozů a bude přizpůsobena platformě určené pro velké dodávky. Cílem investice je zvýšit výrobní kapacitu závodu na 100 000 LUV ročně. Díky zvýšení výrobní kapacity v segmentu velkých dodávek pro značky Peugeot, Citroën, Opel a Vauxhall bude skupina schopna do konce roku 2021 vyhovět požadavkům svých zákazníků a podnik v Gliwici získá jistotu výroby na více než deset let.
 
Skupina PSA v současné době vyrábí lehká užitková vozidla v anglickém Lutonu a v Hordainu na severu Francie, což je bývalý závod Sevel Nord v němž spolupráce s Fiatem skončila v roce 2012 a nyní je plně v majetku PSA. Vyrábí se zde i vůz Toyota ProAce.
 
V Gliwicích se v roce 1998 začaly vyrábět vozy Opel Astra. Později se přidaly kabriolety Cascada se značkami Opel pro Evropu, Buick pro USA a Holden pro Austrálii. Výroba Cascady už ale skončila. Výroba modelu Astra by měla nadále pokračovat v anglickém Ellesmere Portu, zatímco verze pro evropské trhy se začnou vyrábět v Rüsselsheimu, kam by se měla přesunout také výroba Peugeotu 308 ze Sochaux. Nové generace Astry a 308 budou používat stejnou platformu a další komponenty.
 
V Sochaux se nyní kromě 308 vyrábějí i mimořádně úspěšné Peugeoty 3008, Opely Grandland X a DS5. V Rüsselsheimu bude volná kapacita po ukončení výroby minivanu Zafira. Zafira skončí v létě, takže se v hlavním závodě Opelu bude vyrábět jen model Insignia.