velmi zvláštní ford territory | Aktuality | autoweek.cz

Velmi zvláštní Ford Territory

Velmi zvláštní Ford Territory

09.08.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ford oficiálně představil novou generaci svého úsporného kompaktního SUV pro rozvojové trhy Ford Territory. Zajímavé na něm je, že se ve skutečnosti jedná o čínský Jiangling Yusheng S330.
Není výjimkou, že čínské automobilky občas vyrábějí modely svých partnerských automobilek z Evropy, USA nebo Japonska pod vlastním jménem (a pak jsou neznalými novináři pokládány za nelegální kopie). Jenže Ford přikročil k přesně opačnému kroku. Prodej Fordu v Číně se letos v prvním pololetí propadl o 25 % v porovnání s loňským rokem - na nejnižší hodnotu od roku 2001! Fordu totiž v Číně bolestně chybí levné crossovery. Nejoblíbenějším modelem značky je v Číně v současné době model Escort. Ford chce napodobit úspěch značky Buick, koncernu GM, která v Číně získává zákazníky relativně jednoduchými auty. Jenže Ford podobná auta ve svém výrobním programu nemá.
 
V oficiální tiskové zprávě Ford uvádí, že nový model bude vyrábět ve spojení s čínskou společností Jiangling Motors Corporation (JMC), ale ve skutečnosti tento vůz není originální konstrukcí Fordu, ale variací na téma crossoveru Jiangling Yusheng S330. Je jasné, že takový postup není právě nejlepším způsobem jak posílit obraz americké značky.
 
Vytvořit Ford Territory na bázi kompaktního crossoveru Jiangling Yusheng S330 (rozvor náprav 2712 mm, délka 4588 mm) přináší rychlé řešení. Vůz se začne prodávat na začátku příštího roku za velmi atraktivní cenu, ale se všemi poznávacími znaky Fordu ovšem s původní přístrojovou desky, značkovým multimediálním systémem s hlasovým ovládáním a moderními systémy aktivní bezpečnosti. Mimochodem - Ford jméno Territory už používal pro crossover prodávaný v Austrálii a vytvořený na bázi dnes už nevyráběného modelu Falcon.
 
Pohon zajišťuje zážehový motor doplněný o mild-hybridní systém se 48 V sítí, ale podrobnosti zatím nejsou známé. Yusheng S330 turbodmychadlem přeplňovaný motor 1,5 l se 120 kW (163 k). Vůz má pohon předních nebo všech kol.
 
Ford Territory bude samozřejmě dražší než Yusheng S330, ale ne o mnoho. Obchodníci Fordu věří, že na čínském území se bude líbit a bude se dobře prodávat. Mimo Čínu se ale tento model pravděpodobně neobjeví.
 
  • Velmi zvláštní Ford Territory
  • Velmi zvláštní Ford Territory
  • Velmi zvláštní Ford Territory