víte co je to iceing? | Aktuality | autoweek.cz

Víte co je to ICEing?

Víte co je to ICEing?

04.01.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ve Spojených státech se rozšiřuje zvláštní zábava, které se říká ICEing. Spočívá v zaparkování velkého pick-upu v prostoru superchargeru pro dobíjení elektromobilů Tesla. Odborníci nyní přemýšlejí nad tím, čím majitelé vozů Tesla budí takový odpor určité, ne úplně zanedbatelné, skupiny řidičů.
Řidiči vozů Tesla se ve Spojených státech stále častěji setkávají s nepřátelskými akcemi. Před dobíjecími stanicemi supercharger často nacházejí zaparkované obří pick-upy, takže své elektromobily nemohou nabíjet. A pokud se jim podaří protáhnout se k superchargeru, tak po pár minutách najdou svou Teslu zablokovanou jiným autem. Přitom kolem bývá dostatek volných parkovacích míst.
 
Fotografie pick-upů, nezřídka ozdobených samolepkami jako „Fuck Tesla“, parkujících u superchargerů se posléze šíří po sociálních sítích. Tomuto fenoménu se říká ICEing. ICE znamená zkratku pro motory s vnitřním spalováním (Internal Combustion Engine). Tato zvláštní zábava se objevuje v různých státech - Tennessee, Texasu, Severní Karolíně, Arizoně, na Floridě a dokonce i v Tesle zaslíbené Kalifornii. Blokování superchargerů se překvapivě rychle šíří a začíná se už objevovat i v zahraničí.
 
Příčina odporu k elektromobilitě, ztělesněné vozy Tesla, už začíná majitelům elektromobilů skutečně působit velké problémy. Zvláště když se ukazuje, že k blokování dochází především v době, kdy se nejčastěji cestuje a pickupů se na jednom místě zpravidla objevuje několik najednou. Navíc se při setkání s řidiči pick-upů setkávají s nemalou agresivitou.
 
Pro majitele a příznivce vozů Tesla je přitom překvapující, že ve většině států je toto chování protizákonné a vozy blokující dobíjecí stanice by měly být odtaženy. Jenže to se zatím nikde neděje.