vláda situaci s naftou pro dopravce nevyřešila | Aktuality | autoweek.cz

Vláda situaci s naftou pro dopravce nevyřešila

Vláda situaci s naftou pro dopravce nevyřešila

10.03.2022 | | Doprava

Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia o nedostatečném vládním řešení kritické situace silničních dopravců.
Vláda zatím hodila silniční dopravce přes palubu. Na tiskové konferenci bohužel nezaznělo, že silniční dopravci, bez kterých se zastaví nejen ekonomika, ale i běžné zásobování a veřejná doprava, nemůžou prodělávat každým dnem spoustu peněz. Nejsou schopni nárůsty cen nafty přenášet na zákazníky, a mohou si tak jen vybrat ze dvou špatných řešení. Nepojedou, a prodělají, protože musí platit zaměstnance, leasingy atd., nebo pojedou pod náklady a prodělají také. Malí dopravci na výběr nemají, nepojedou, protože nemají na naftu. Někteří větší sice možná pojedou, ale i ti nejlepší z nich vydrží maximálně pár týdnů. A banky dopravcům teď peníze nepůjčí.
 
Odpuštění silniční daně pro osobní a malá auta normálním dopravcům s kamiony a autobusy nepomůže - netýká se jich.
 
Takže jedinou pomocí je zrušení přidávání biosložky do paliva, ale i ta maximálně 1 Kč/litr problém dopravců neřeší. To je ze strany státu jen gesto, které nepomůže. Pokud by se ale ještě snížila spotřební daň o 2 Kč, dostaly by se alespoň ceny bez DPH blízko cenám v Polsku nebo Maďarsku.
 
Prezident Sdružení Josef Melzer k tomu říká: „Potřebujeme nutně ihned s vládou jednat, mezi dopravci je situace vážná! Teď potřebujeme rychlé a účinné řešení, aspoň nějakou stabilitu a přibrzdění růstu cen. Silniční dopravci od vlády potřebují dostat čas na to, aby mohli vyšší náklady promítnout do cen. Když čas nedostanou, mnoho z nich končí, ale dopady pocítí každý v Česku.“
 
Martin Felix, Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia
 
Co v těchto dnech řeší Ministerstvo dopravy – aktuality z webu MD ČR:
Důležitý krok pro budoucnost kosmické agentury v Praze: Dodatek smlouvy jí umožní růst
Humanitární vlak pomůže uprchlíkům v Košicích na cestě do bezpečí
Osobní a nákladní auta jsou pro humanitární účely dočasně osvobozena od dálničních poplatků a mýta