volkswagen crafter se bude vyrábět v polsku | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen Crafter se bude vyrábět v Polsku

Volkswagen Crafter se bude vyrábět v Polsku

20.03.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nástupce modelu Volkswagen Crafter, vyráběného dosud společně s vozem Mercedes-Benz Sprinter, se bude vyrábět od roku 2016 v Polsku. Za tímto účelem bude postaven nový výrobní závod ve Velkopolském vojvodství. Zahájení výroby je plánováno na druhou polovinu roku 2016. 

Značka Volkswagen Užitkové vozy vytvoří s novým závodem ve Vřesně (Września) minimálně 2300 nových pracovních míst. Vřesno je 270 km západně od Varšavy. V Polsku jsou podle ekonomického institutu IW z Kolína nad Rýnem náklady na dělníka nižší než 7 eur, zatímco v Německu to je 37 eur.

Současnou generaci modelu Crafter od roku 2005 vyrábí Mercedes-Benz ve svých továrnách v Düsseldorfu a Ludwigsfelde společně s identickým vozem Mercedes-Benz Sprinter. Spolupráce Volkswagenu s Mercedesem na výrobě tohoto vozu skončí v roce 2016.

Nový Crafter vzniká na nové modulární platformě MNB (Modulare Nutzfahrzeugebaukasten), z níž bude odvozeno celkem 29 derivátů s pohonem předních, zadních i všech kol.

Nový závod ve Vřesně se stane vedle Poznaně, kde již více než jedno desetiletí sjíždějí z montážních linek městské dodávkové vozy Caddy a T5, druhou výrobní lokalitou značky Volkswagen Užitkové vozy v Polsku.

Dr. Eckhard Scholz, mluvčí představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy, k tomu říká: „Naše zkušenosti s výrobou modelu Caddy v Polsku jsou vynikající. A region kolem Vřesna nám nabízí ideální rámcové podmínky z hlediska obchodu, infrastruktury a trhu práce.“

 „Závod ve Vřesně bude v každém ohledu těžit z blízkosti našeho výrobního závodu v Poznani, co se týče logistiky, dodavatelů a zejména místních zkušeností,“ zdůrazňuje Jens Ocksen, v současnosti člen představenstva značky Volkswagen Užitkové vozy, zodpovědný za výrobu a logistiku, s platností od 1. dubna 2014 zodpovědný za projekt výroby modelu Crafter a předseda představenstva společnosti Volkswagen Poznan Sp.z.o.o.

Mezinárodní a polští dodavatelé se mají usídlit nedaleko závodu. „Díky tomu vytvoříme v tomto regionu ještě víc pracovních míst. Rozšíříme rovněž naši výrobní síť v Polsku a využijeme zkušenosti, nasbírané během dvou desetiletí úspěšné výroby lehkých užitkových vozů,“ dodal Ocksen.

Budoucí závod bude stát na pozemku o rozloze 220 ha a jeho součástí budou karosárna, lakovna a finální montáž. Výstavba bude podle plánu zahájena koncem roku 2014 a výroba bude spuštěna ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016.