volkswagen elektrizuje řecký ostrov | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen elektrizuje řecký ostrov

Volkswagen elektrizuje řecký ostrov

05.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volkswagen se s Řeckem dohodl na nasazení svých elektrických vozidel v rámci dopravního systému na malém řeckém ostrově Astypalea.
Předseda Volkswagenu Herbert Diess a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se dohodli na společném projektu, který má být spuštěn na řeckém ostrově Astypalea v Egejském moři, na němž žije asi 1300 obyvatel.
 
V rámci vytvoření průkopnického systému mobility současný dopravní systém na ostrově přejde na plně elektricky poháněná vozidla a obnovitelnou výrobu elektrické energie. Z dlouhodobého hlediska se Astypalea stane vzorovým ostrovem pro klimaticky neutrální mobilitu podobně jako francouzské městečko Appy, kde podobný projekt nedávno spustil Renault.
 
Dohodu o tom v Aténách a Wolfsburgu a podepsali náměstek ministra zahraničních věcí pro ekonomickou diplomacii a otevřenost Řecka Konstantinos Fragogiannis a generální ředitel koncernu Volkswagen. Herbert Diess.
 
Nové služby mobility, jako je sdílení vozidel nebo spolujízda, pomohou snížit a optimalizovat provoz. Energie se bude vyrábět především z místních zdrojů „zelené“ energie, jako jsou sluneční a větrné elektrárny. Projekt by měl trvat šest let.
 
Centrem projektu je zcela nový dopravní systém s digitálními mobilními službami včetně elektrické spolujízdy, která má posunout současnou velmi omezenou místní autobusovou dopravu na novou úroveň. Společně s místními partnery se část tradičního podnikání s půjčováním vozidel přemění na službu sdílení vozidel nabízející kromě elektromobilů i elektroskútry značky Seat a elektrokola. To samo o sobě pomůže výrazně omezit vozový park na ostrově. Celkem 1000 elektrických vozidel nahradí 1500 vozidel se spalovacími motory.
 
Volkswagen právě začal prodávat své elektrické modely řady ID, přičemž v příštích několika letech kromě kompaktních vozů ID.3 a SUV ID.4 plánuje uvedení dalších nových modelů. Elektrifikovaná budou rovněž užitková vozidla místních podniků i ostrovních orgánů, například policejní, záchranných služeb a veřejného sektoru. Volkswagen po celém ostrově nainstaluje své nabíjecí stanice Elli, aby zajistil komplexní nabíjecí infrastrukturu nabízející 230 soukromých a veřejných nabíjecích míst.

  • Volkswagen elektrizuje řecký ostrov
  • Volkswagen elektrizuje řecký ostrov