volkswagen golf tgi bluemotion na cng | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen Golf TGI BlueMotion na CNG

Volkswagen Golf TGI BlueMotion na CNG

11.03.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Modelová ofenziva Volkswagenu na Ženevském autosalonu přinesla šest nových Golfů, novou Jetta Hybrid, nový extrémně úsporný XL1, nový cross up! a k tomu ještě koncept elektrododávky e-Co-Motion. Nás nejvíc zaujal Golf TGI BlueMotion na zemní plyn.

Volkswagen používá všechny moderní druhy pohonu aby v závislosti na požadavcích uživatele dokázal nabídnout řešení mobility střižené na míru. Mimořádně čistá, úsporná a ekonomicky výhodná jsou vozidla s pohonem na zemní plyn. Nejnovějším zástupcem tohoto pokrokového druhu pohonu je Golf TGI BlueMotion, který bude uveden na trh koncem léta jako klasický hatchback a na podzim jako kombi Variant.

Volkswagen zároveň mění označování modelů na zemní plyn z dosavadního EcoFuel na nové TGI BlueMotion. Stejnou pohonnou jednotku bude mít i připravovaná Škoda Octavia na CNG, vytvořená na stejném modulovém základě MQB jako Volkswagen Golf VII. generace či Audi A3 vč. verze g-tron. Také výkonnostní parametry budou velmi podobné.

Volkswagen Golf TGI BlueMotion je poháněn nově vyvinutým přeplňovaným motorem na zemní plyn s přímým vstřikováním a přeplňováním turbodmychadlem. Nový motor 1,4 TSI má výkon 81 kW (110 k) v rozsahu 5000-6000/min a točivý moment 200 N.m, který je k dispozici v rozsahu 1500-3700/min.

Bivalentní pohonná jednotka (tj. uzpůsobená pro spalování zemního plynu i benzinu) umožňuje velký dojezd. V režimu CNG to je ve verzi s šestirychlostní přímo řazenou převodovkou 420 km. Spotřeba zemního plynu je 3,5 kg/100 km (tomu odpovídají emise CO2 ve výši 94 g/km). Při jízdě na benzin se dojezd prodlouží o dalších 940 km (kombinovaná spotřeba je 5,3 l/100 km).

Při plném využití kapacity dvou nádrží na zemní plyn uložených pod podlahou (celkem 15 kg) a nádrže na benzin (50 l), překoná Golf TGI BlueMotion bez doplňování paliva vzdálenost až 1360 km.

Je-li Golf TGI BlueMotion vybaven na přání dodávanou sedmirychlostní převodovkou DSG, je dojezd díky nižší průměrné spotřebě zemního plynu (3,4 kg/100 km) i benzinu (5,0 l/100 km) ještě delší.

Při vynikající hospodárnosti nabízí Golf TGI BlueMotion i pozoruhodné dynamické parametry: z klidu na 100 km/h zrychlí za 10,7 s a dosáhne nejvyšší rychlost je 194 km/h.

Sedmá generace modelu Golf tak bude k dispozici kromě verzí se zážehovými a vznětovými motory i s elektrickým pohonem a s pohonem na CNG.