volkswagen id.buzz pojí nostalgii s elektromobilitou | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen ID.Buzz pojí nostalgii s elektromobilitou

Volkswagen ID.Buzz pojí nostalgii s elektromobilitou

22.02.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Elektricky poháněný Volkswagen ID.Buzz je netrpělivě očekáván zákazníky i prodejci. K prvním zákazníkům se dostane na podzim. Na pohled přinese trochu nostalgie s připomínkou 60. let a éry hippies, ale především přijede s nejmodernější technikou.
O elektricky poháněné Volkswageny ID.3, ID.4 i ID.5 je zájem, jsou technicky na výši ale chybí jim charakter. To se změní příchodem dalšího modelu ID.Buzz. Pět let po předvedení studie na autosalonu v Detroitu a poté předváděné na autosalonech, se konečně dostává do sériové výroby.
 
Už 9. března Volkswagen Užitkové vozy (VWN) představí elektricky poháněný ID.Buzz, a to jako pětimístný minibus ID.Buzz i jako užitkový ID.Buzz Cargo.
 
Na zveřejněných fotografiích jsou prototypy ID.Buzz už jen lehce maskované. Ve srovnání s první studií, uvedenou v roce 2017, je jejich vzhled méně v retrostylu původního Mikrobusu T1 z 60. let, přezdívaného Bulli, takže se víc přibližuje designu rodiny ID.
 
Vůz dlouhý jen 4712 mm (pro porovnání: současný T6.1 má délku 4712 mm) má velmi dlouhý rozvor náprav 2988 mm. Díky designu přitom má ID.Buzz poloměr otáčení jen málo přes 11,0 m. Pětimístný ID.Buzz má objem zavazadlového prostoru až 1121 l při obsazení všech sedadel, užitkový ID.Buzz Cargo s dělicí stěnou má nákladový prostor 3,9 m3.
 
Stejně jako všechny modely ID je založen na modulární platformě pro elektromobily MEB. Obě verze začnou v roce 2022 s lithio-ionovým akumulátorem poskytujícím kapacitu 82 kWh (využitelných je 77 kWh). Akumulátor je umístěn hluboko dole v sendvičové podlaze, což snižuje těžiště vozu.  Akumulátor napájí trakční elektromotor o výkonu 150 kW (204 k), který už od spuštění vyvine maximální točivý moment 310 N.m. Elektromotor je integrován do zadní nápravy a také ji pohání. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 145 km/h.
 
Výroba začíná v první polovině letošního roku a uvedení do prodeje v Evropě bude následovat na podzim.

  • Volkswagen ID.Buzz pojí nostalgii s elektromobilitou
  • Volkswagen ID.Buzz pojí nostalgii s elektromobilitou
  • Volkswagen ID.Buzz pojí nostalgii s elektromobilitou
  • Volkswagen ID.Buzz pojí nostalgii s elektromobilitou