volkswagen investuje miliardu eur do závodu v bratislavě | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen investuje miliardu eur do závodu v Bratislavě

Volkswagen investuje miliardu eur do závodu v Bratislavě

17.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volkswagen plánuje investovat do svého slovenského závodu 1 miliardu eur včetně 500 milionů eur na zavedení výroby modelů Passat a Škoda Superb příští generace.
„Celkové investice pro Bratislavu se plánují ve výši 1 miliardy eur. Jedná se o investici do celého výrobního programu společnosti Volkswagen Slovakia,“ uvedl předseda společnosti VW Slovakia Oliver Gruenberg. Personální šéf Sebastian Krapoth k tomu dodal, že zde v nadcházejících letech vznikne 2000 nových pracovních míst nad současný stav 12 100 zaměstnanců. Volkswagen dosud do závodu VW Slovakia investoval 4,5 miliardy eur.
 
Závod v Bratislavě v loňském roce vyrobil 377 750 automobilů, přičemž více než 99 % své produkce vyvezl. Továrna vyrábí špičková SUV Audi Q7/Q8, Volkswagen Touareg nebo Porsche Cayenne, včetně verzí s plug-in hybridním pohonem, a základ nosné struktury pro vozy Lamborghini Urus a Bentley Bentayga. Od 23. října se v Bratislavě montují i vozy Škoda Karoq. Do letošního roku se zde také vyráběly městské minivozy řady New Small Family (NSF) Volkswagen up!/Škoda citigo/Seat mii, v posledních měsících už jen ve verzích s elektrickým pohonem. Vzhledem k ukončení jejich produkce se výrobní kapacita závodu nezvýší, ale investice budou směřovat především do zvýšení produktivity.
 
Automobilový průmysl, tvořený automobilkami Volkswagen, Kia Motor, PSA a Jaguar Land Rover, je páteří slovenského průmyslu a exportu. Jak v pátek oznámila Škoda Auto, výroba vrcholného modelu Superb se přesune na Slovensko, kde se bude vyrábět společně s celou modelovou řadou Volkswagen Passat včetně speciálních verzí. Superb a Passat sdílejí stejnou platformu, většinu pohonných jednotek a mnoho dalších komponent.
 
Zajímavostí je, že Volkswagen Passat byl prvním modelem, který se v bratislavském závodě začal vyrábět v prosinci 1991 po jeho převzetí koncernem Volkswagen. Od té doby zde bylo vyrobeno více než 6 milionů koncernových vozidel.
 
  • Volkswagen investuje miliardu eur do závodu v Bratislavě
  • Volkswagen investuje miliardu eur do závodu v Bratislavě
  • Volkswagen investuje miliardu eur do závodu v Bratislavě