volkswagen klamal o emisích co2 | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen klamal o emisích CO2

Volkswagen klamal o emisích CO2

04.11.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Vedení koncernu Volkswagen oznámilo, že na základě vlastního měření zjistilo, že 800 000 vozů VW, Škoda, Seat a Audi má vyšší emise CO2 než bylo uváděno. Nebude se kvůli tomu konat žádná svolávací akce, ale Volkswagen bude zřejmě muset zaplatit penále 2 miliardy eur.
V rámci interního pátrání po zdrojích manipulace s měřením emisí NOx v USA Volkswagen zjistil nesrovnalosti i v hodnotách emisí CO2 (tzn. spotřeby pohonných hmot), které v Evropě uváděl u 800 000 automobilů. Problém se týká vznětových motorů 1,4 l, 1,6 l a 1,8 l ve vozech Volkswagen Polo, Golf a Passat, Audi A1 a A3, Škoda Octavia a Seat Leon a Ibiza vyrobených po roce 2012 ale i malého počtu vozů Volkswagen Polo s motorem 1,4 l vybaveným technologií deaktivace válců. Tyto nesrovnalosti se měly pohybovat v rozsahu 10 až 15 %.
 
Vedení Volkswagenu předpokládá, že bude muset uhradit okolo 2 miliard eur jako kompenzaci zákazníkům, kteří tyto vozy koupili na základě nesprávných informací, a jako možné náhrady za zařazení těchto vozů do jiných daňových kategorií.
 
Přiznání Volkswagenu nebude znamenat vyhlášení další svolávací akce, protože se nejedná o technický problém.
 
Koncern Volkswagen pod vedením Matthiase Muellera dělá vše pro to, aby znovu získal důvěru veřejnosti. Další odhalené problémy ale naznačují, že překvapení z Wolfsburgu ještě nemusejí mít konce…