volkswagen na ces 2015 v las vegas | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas

Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas

09.01.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Klíčem k budoucnosti je ovládání gesty. Do automobilů míří CarPlay (Apple) a Android Auto (Google). Volkswagen předvádí i automatizované parkování a indukční nabíjení elektromobilů.

Budoucnost patří důsledně propojenému automobilu s intuitivním ovládáním. S ohledem na tuto skutečnost vystavuje Volkswagen na veletrhu spotřební elektroniky Consumer Electronics Show v Las Vegas s vozem Golf R Touch první kompaktní model na světě, jehož ovládací prvky lze ovládat gesty.

 

Volkswagen představuje v Las Vegas s konceptem Golf R Touch vozidlo, které přesně rozumí gestům ruky a dokáže na tyto povely reagovat. Pohybem ruky je tak možné ovládat zobrazení a funkce bez kontaktu s dotykovým displejem. Specifickým pohybem ruky směrem k čelnímu oknu se zavře posuvné střešní okno, opačným směrem se otevře. Stejně chytře funguje seřizování polohy sedadla. Vzniklo tak vozidlo, v němž tvoří člověk a technika interaktivní celek.

 

Zatímco Golf R Touch hledí do středně vzdálené budoucnosti, představuje tzv. Connected Golf řešení současnosti. V tomto voze jsou do systému App Connect sloučena nejrůznější rozhraní pro chytré telefony MirrorLink, Android Auto (Google) a Car Play (Apple). Volkswagen plánuje uvedení nejnovějších informačních a zábavních systémů na trh v USA a Evropě již v letošním roce.

 

Connected Golf představuje maximálně propojený automobil současnosti. V nejnovější generaci informačního a zábavního systému (MIB II) slučuje systém progresivního řízení rozhraní obrovské spektrum aplikací, chytrých telefonů, tabletů a chytrých hodinek do jednoho funkčního celku. Connected Golf je kromě toho vybaven mnoha dalšími inovacemi. Navigační systém automaticky rozpoznává často projížděné trasy, i když není zapnutý, například každodenní cestu do práce, upozorňuje na možné dopravní komplikace a nabízí alternativní, volně průjezdné trasy.

 

V Las Vegas Volkswagen také představuje další evoluční stupeň parkovacího asistentu Park Assist, který byl rozšířen o funkci Trained Parking. Vůz si naskenuje často používanou cestu k parkovacímu stání, uloží ji do paměti a následně může podporovat řidiče částečně automatizovaným ovládáním vozidla. V dalším evolučním stupni bude možné celý proces ovládat dálkově. V tomto případě bude moci řidič před důvěrně známým cílovým parkovacím stáním vystoupit, přenechat částečně automatizované řízení technice a celý proces kontrolovat dálkovým ovládáním nebo chytrým telefonem. Uvedeným způsobem bude možné také automatické vyjetí z parkovacího místa po trase uložené v paměti.

 

Čtvrtou novinkou je e-Golf Intelligent Charge s technikou indukčního nabíjení. Vůz se automaticky připojí k nabíjecí stanici prostřednictvím nabíjecí desky. Zásuvky a kabely již nejsou zapotřebí.

  • Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas
  • Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas
  • Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas
  • Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas
  • Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas
  • Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas
  • Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas
  • Volkswagen na CES 2015 v Las Vegas