continental zlevní dotykové displeje | Trendy | autoweek.cz

Continental zlevní dotykové displeje

Continental zlevní dotykové displeje

05.01.2015 | Rybecký Vladimír | Trendy

Tzv. infračervená clona od firmy Continental zřejmě zpřístupní vícedotykovou technologii v levných automobilech. Tu lze využívat například pro zobrazení displeje smartphonu.

Třebaže ovládání prostřednictvím dotykové obrazovky se objevuje na přístrojových deskách ve stále větším počtu vozidel, běžně si jej nespojujeme s levnými automobily. To by se  mohlo změnit, neboť firma Continental představila systém „infračervené clony“, jenž by mohl zpřístupnit méně nákladné vícedotykové funkce v jakémkoli automobilu.

 

Infračervená clona se skládá ze čtvercového rámu, na jehož dvou sousedních stranách jsou umístěny řady LED světel a na druhých dvou řady fotodiod. Každá LED dioda vyzařuje paprsek infračerveného světla, které zachytí fotodioda umístěná na odpovídajícím místě na protější straně rámu a přemění jej na elektrický signál.

 

Rám je vestavěn do vnějších hran LCD obrazovky zobrazující stejné ovládací prvky, jaké lze najít na běžné kapacitní dotykové obrazovce.

 

Prst uživatele v okamžiku, kdy se dotýká ovládacích prvků na obrazovce, protne síť infračervených paprsků a některé z nich přeruší. Některé fotodiody dočasně přestanou přijímat světlo a tím přestanou vysílat signál. Analýzou kombinace zasažených fotodiod může systém v reálném čase určit polohu prstu uživatele vzhledem k ovládacím prvkům na obrazovce.

 

Na rozdíl od dřívější jednodušší verze systému infračervená clona dokáže identifikovat také vícedotykové pokyny jako stisknutí a změnu měřítka. Tento systém navíc, na rozdíl od tradičních dotykových obrazovek, funguje i v případě, že uživatel má běžné nekapacitní rukavice.

 

Firma Continental nyní pracuje na minimalizaci přečnívání rámu vůči ploše obrazovky. Předpokládá, že pro výrobu bude tato technologie připravena do roku 2017.

  • Continental zlevní dotykové displeje
  • Continental zlevní dotykové displeje
  • Continental zlevní dotykové displeje