volkswagen připravuje tři platformy pro elektromobily | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen připravuje tři platformy pro elektromobily

Volkswagen připravuje tři platformy pro elektromobily

08.08.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na semináři v Michiganu technický šéf VW Group of America Matthias Erb poodhalil plány koncernu pro nejbližší budoucnost v rámci plánu Strategie 2025. Jistou formou pojízdné výzkumné laboratoře pro elektricky poháněná vozidla je Volkswagen BUDD-e, ukazující podobu elektromobilů roku 2019.
Volkswagen v rámci Strategie 2025 připravuje tři nové platformy pro vozidla poháněná elektřinou, více SUV a několik nízkonákladových vozidel. Uvedené tři platformy by se měly stát základem pro nejméně 30 vozidel s elektrickým pohonem uvedeným všemi koncernovými značkami (tzn. vč. značky Škoda). Tyto platformy budou modulární s velkým rozsahem přizpůsobivosti, takže vozidla postavená s jejich využitím budou moci mít různou délku rozvoru náprav a budou moci být uzpůsobená odlišným charakteristikám jednotlivých značek.
 
První z těchto platforem, označovaná jako MEB (Modular Electric Toolkit) byla použita při stavbě konceptu BUDD-e, v němž byly rovněž aplikovány mnohé pokročilé elektronické systémy. Volkswagen tento koncept představil v lednu na přehlídce spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Ohlas na koncept byl natolik velký, že bylo rozhodnuto představit toto vozidlo i v Evropě na autosalonu v Ženevě.
 
Koncept BUDD-e, navenek připomínající legendární Microbus, zaujal především možností ovládat jej gesty namísto obvyklých ovladačů. Mnohem významnější z hlediska podoby budoucích vozidel s elektrickým pohonem je jeho základní koncepce s plochou podlahou, v níž jsou zabudovány lithio-ionové akumulátory umožňující vozidlu dojezd na jedno nabití až 375 km. Jejich nabití na 80 % kapacity by mělo trvat jen 30 minut.
 
Ploché sady akumulátorů, integrované do podlahy, neomezují vnitřní prostor vozidla a současně mu umožňují dosahovat velmi dobré dynamické parametry. Vůz má dva elektromotory - na přední a zadní nápravě. Podle Erba budou budoucí elektromobily Volkswagenu stavěny okolo sad akumulátorů.
  • Volkswagen připravuje tři platformy pro elektromobily
  • Volkswagen připravuje tři platformy pro elektromobily
  • Volkswagen připravuje tři platformy pro elektromobily
  • Volkswagen připravuje tři platformy pro elektromobily