volkswagen připravuje velký cng program | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen připravuje velký CNG program

Volkswagen připravuje velký CNG program

25.02.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na autosalonu v Ženevě skupina Volkswagen představí rozsáhlý program rozvoje využívání zemního plynu.

Také Volkswagen ještě letos uvedena trh elektromobily, protože to legislativa EU vyžaduje. Jasné ale je, že o elektromobilitu není mezi zákazníky žádný zájem, protože toto technické řešení nenaplňuje očekávání zákazníků. Elektromobily mají omezený dojezd a v tomto ohledu nelze očekávat změnu. Volkswagen proto chce dát jasně na vědomí, že pro něj není jiná alternativa pro radikální snižování emisí CO2 z dopravy než rozšiřování využití CNG. 

Na konferenci NGV nám představitel společnosti Škoda Auto Martin Jahn řekl: "U elektromobilů se zdůrazňují nulové emise na místě provozu, ale jejich celková bilance za celý život vozidla, zahrnující výrobu a ujetí 150 000 km, je horší než u malých turbodieselů a motorů na CNG. Výroba těchto vozidel totiž přináší velké zatížení pro životní prostředí. Ani výroba elektrické energie ve většině zemí nenabízí u elektromobility zlepšení s ohledem na snižování emisí CO2."

Prognózy ukazují větší potenciál růstu vozidel na CNG než u elektromobilů - ze 14,8 milionu vozidel v roce 2011 na 65 milionů vozidel v roce 2020, zatímco počet elektromobilů v té době údajně dosáhne hranice 15 milionů. Martin Jahn ale zdůraznil, že prognózám rozšíření elektromobilů nevěří.

Pohonu na CNG podle Jahna věří Ferdinand Piech i Martin Winterkorn, a proto Volkswagen pro autosalon v Ženevě připravil zajímavou prezentaci. Jahn připomenul potřebu celoevropské podpory, protože pro výrobce není zajímavé vyrábět auta jen pro německý nebo český trh. Výroba vozidel na CNG zatím pro automobilky není ekonomicky výhodná. Zajímavá a díky tomu i cenově dostupná pro zákazníky mohou tato vozidla být jen v případě velkosériové produkce. Proto je nutný jasná strategie podpory využití CNG v dopravě. V tomto ohledu by měla sehrát zásadní roli EHK.

Volkswagen patří spolu s Mercedesem a Opelem k nejvýznamnějším výrobcům automobilů na zemní plyn v Německu. Technologii Volkswagenu už začala využívat i značka Škoda u malého auta Citigo, vyráběného v Bratislavě, a ještě letos má přijít do prodeje i nová Octavia na CNG.