volkswagen v celosvětovém prodeji předstihl toyotu | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen v celosvětovém prodeji předstihl Toyotu

Volkswagen v celosvětovém prodeji předstihl Toyotu

31.07.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Navzdory zpomalení v Číně, Rusku a Asii Volkswagen Group podle informace Automotive News Europe v první polovině roku 2015 předstihla v globálních dodávkách nových automobilů společnost Toyota Motor. Celoroční výsledek je ale zatím nejistý.
Za prvních šest měsíců roku 2015 Volkswagen (vč. výrobců nákladních vozidel MAN a Scania) dodal 5 040 000 vozů v porovnání s 5 020 000 vozů prodaných Toyotou (vč. automobilky Daihatsu a výrobce nákladních vozidel Hino), přičemž oba rivalové vykázali pokles prodeje - o 0,5 % u Volkswagenu resp. o 1,5 % u Toyoty. Třetí největší automobilkou světa byl s prodejem 4 860 000 vozů koncern General Motors, který letos hlásí pokles o 1,2 % proti loňskému prvnímu pololetí.
 
Volkswagenu získal na rostoucím evropském trhu, čímž vyrovnal první zpomalení růstu prodeje v Číně za poslední dva roky.
 
Světový automobilový trh vykazoval od roku 2009 až dosud trvale růst. Nyní ale poprvé za dva roky došlo ke zpomalení růstu v Číně. Prodej aut klesl v Jižní Americe, na některých trzích v jihovýchodní Asii a především dramaticky propadl v Rusku. Dodávky v Severní Americe vzrostly jen o 4,4 %, což je nejmenší nárůst od počátku hospodářského oživení v roce 2009.
 
Zpráva Automotive News Europe znamená, že Volkswagen dospěl do závěrečné fáze svého úsilí o získání prvenství mezi automobilovými producenty světa o tři roky dřív, než byl jeho (resp. Piechův) původní cíl vyhlášený v roce 2007. Přitom ještě v květnu to vypadalo, že si Toyota udrží vedoucí postavení, ale růst prodeje v Evropě pomohl Volkswagenu ji předstihnout.
 
Celoroční výsledek je ale zatím obtížné předpovídat. Jisté je jen to, že rozdíl mezi Volkswagenem a Toyotou bude minimální - maximálně v řádu desítek tisíc dodaných vozidel (vloni Toyota předstihla Volkswagen o cca 90 000 dodaných vozů).