z microsoftu do gm | Aktuality | autoweek.cz

Z Microsoftu do GM

Z Microsoftu do GM

27.12.2009 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Rychlé změny ve vedení General Motors pokračují. Podle očekávání byl jmenován nový finanční šéf. Chris Liddell by ale mohl být více než jen CFO.

Po odchodu "letního" šéfa Fritze Hendersona a jeho nahrazení Edem Whitacrem došlo ve vedení General Motors k řadě dalších změn, z nichž těmi nejzajímavějšími bylo povýšení Susan Dochertyové do čela obchodního oddělení a marketingu a příchod Marka Reusse do funkce presidenta GM North America.

Už při těchto ve vedení GM jsme předpovídali, že Ray Young vzhledem ke svému spojení s bývalým vedením koncernu na místě finančního šéfa nevydrží dlouho a že jej vystřídá někdo přicházející z firmy mimo automobilový průmysl. Přesně tak se také stalo. Novým finančním šéfem (CFO) General Motors byl jmenován Chris Liddell (51), který stejnou funkci zastával u softwareového gigantu Microsoft.

Whitacre věří, že příchod Liddella bude příznivým signálem, že se nové vedení GM bude i v oblasti dohledu nad financemi ubírat správným směrem. Není sporu o tom, že Liddell, který vystudoval v Aucklandu a Oxfordu a po řízení financí několika významných novozélandských společností pracoval čtyři roky u Microsoftu, by pro tento úkol měl být ideální osobou. Jenže mnohé nasvědčuje tomu, že by se od něho mohlo očekávat ještě více. Liddell totiž byl současně Whitacrem jmenován do funkce vicepresidenta.

Liddell dostal nástupní plat ve výši 750 000 dolarů. Na tom je pozoruhodné nejen to, že se Whitacremu podařilo u vládního dohlížitele Kennetha Feinbergs prolomit vládou stanovený platový limit ve výši 500 000 dolarů, ale především skutečnost, že Liddell kvůli tomu opouští místo s ročním platem 2,4 milionu dolarů (z toho ale bylo jen 561 667 dolarů v hotovosti). Jako kompenzace mu bylo nabídnuto v případě úspěšné restrukturalizace GM získat v roce 2012 odměny v celkové výši až 5,45 milionu dolarů formou akcií nové společnosti. GM získalo na jaře státní půjčku 52 miliard dolarů. Za to stát získal 60 % akcií nového GM. V případě úspěšné restrukturalizace budou tyto akcie opět prodány. GM už před vánocemi zaslalo vládě první splátku ve výši 1 miliardy dolarů.

Jako ještě mnohem pádnější argument k Liddellovu přechodu k GM se proto rýsuje možnost v poměrně krátké době zaujmout místo přechodného šéfa Eda Whitacreho a stát se nejvyšším výkonným představitelem GM.  Připomeňme, že Fritz Henderson na toto místo na jaře nastoupil s příslibem ročního platu ve výši 5,5 milionu dolarů.