volkswagen vyšetřován úřadem olaf | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen vyšetřován úřadem OLAF

Volkswagen vyšetřován úřadem OLAF

19.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V médiích se objevila informace, že Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) zahájil vyšetřování Volkswagenu pro podezření, zda nezneužil půjčky Evropské investiční banky EIB. Na webu OLAF o tom ale není ani zmínka a samotná EIB půjčky Volkswagenu prověřuje už od října.
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) podle zdrojů agentury DPA zkoumá, zda automobilka Volkswagen nezískala neoprávněně úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a zda peníze od Evropské unie určené na vývoj a výzkum nepoužila k jiným účelům.

OLAF má na starosti boj proti podvodům a korupci v případech poškozujících finanční zájmy Evropské unie. Úřad zahájení vyšetřování údajně potvrdil, odmítl však poskytnout další podrobnosti. Pouze konstatoval, že prověřování neznamená, že by se nějaké osoby dopustily protiprávního jednání. Na oficiálních stránkách OLAF ovšem o vyšetřování Volkswagenu není ani zmínka. Píše se tam jen o seminářích a školeních, pořádaných tímto úřadem, přičemž tyto akce jsou ilustrovány fotografiemi dam a pánů se sklenkami sektu.
 

Volkswagen je překvapen

"Volkswagen nemá o vyšetřování žádné informace. Jsme překvapeni, že s tím jde tento úřad na veřejnost, aniž nejprve informoval dotčenou stranu," sdělil mluvčí automobilky Eric Felber.
 
EIB, která patří členským zemím EU a zastupuje jejich zájmy, od roku 1990 poskytla Volkswagenu výhodné půjčky ve výši 4,6 miliardy eur (124 miliard Kč). Peníze měla automobilka využít mimo jiné k financování vývoje motorů šetrných k životnímu prostředí. 
 
Pozoruhodné je, že podle in formace šéfa EIB Wernera Hoyera samotná Evropská investiční banka začala s prošetřováním využití půjček Volkswagenu už v říjnu 2015, aniž by to média zaznamenala. Volkswagen průběžně předkládá EIB všechny požadované podklady.
 
Zdá se tedy, že se jen jedna ze zbytečných bruselských organizací potřebuje zviditelnit.