volkswagen zastaví výrobu v celé evropě | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen zastaví výrobu v celé Evropě

Volkswagen zastaví výrobu v celé Evropě

17.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Skupina Volkswagen tento týden zastavuje výrobu v závodech v Itálii, Španělsku, Portugalsku a na Slovensku. Nyní vedení koncernu oznámilo, že vzhledem k šíření koronaviru připravuje uzavření zbývajících výrobních závodů po celé Evropě, tedy i závodů Škoda Auto v České republice.
Na výroční tiskové konferenci, která se tentokrát konala jen přes internet, generální ředitel VW AG Herbert Diess uvedl, že představenstvo společnosti dospělo k závěru, že není možné, aby pracovníci v jejích výrobních závodech mohli udržovat bezpečnou vzdálenost mezi sebou aby se mohlo předejít riziku jejich vzájemné nákazy, a proto doporučuje pozastavení výroby počínaje pátkem 20. března.
 
Ve velké většině lokalit by měla poslední směna proběhnout tento pátek. Děje se tak na nátlak německých odborů. V posledních několika dnech byly také v německých závodech potvrzeny případy lidí zasažených koronavirem, původcem plicní choroby Covid-19. Volkswagen uvádí tři virem infikované pracovníky ve Wolfsburgu, z toho dva byli infikováni v zahraničí. Společnost VW nedávno zpřísnila hygienické a odbavovací předpisy, služební cesty byly omezeny a větší schůzky byly odloženy. Odbory situaci projednaly s představenstvem, protože z pohledu zástupců zaměstnanců dosud realizované omezení výroby nebylo dostatečné. Vycházejí z toho, že na montážních linkách, kde jsou pracovníci v těsném kontaktu, není možné dodržet bezpečnou vzdálenost doporučovanou lékařskými odborníky Kochova institutu.
 
„Vzhledem k současnému výraznému zhoršení situace v prodeji a rostoucí nejistotě ohledně dodávek komponent do našich továren bude výroba v závodech provozovaných značkami skupiny v nejbližší době pozastavena. Výroba se do konce tohoto týdne zastaví ve španělských závodech, v Setúbalu v Portugalsku, v Bratislavě na Slovensku a v závodech Lamborghini a Ducati v Itálii. Nyní se většina našich dalších německých a evropských továren připravuje na pozastavení výroby, pravděpodobně na dva až tři týdny,“ uvedl Diess.
 
„Šíření koronaviru v současné době ovlivňuje globální ekonomiku. Není jisté, jak vážně nebo jak dlouho to ovlivní také skupinu Volkswagen. V současné době je téměř nemožné vytvořit spolehlivou předpověď,“ uvedl finanční ředitel Frank Witter. Witter rovněž uvedl, že vedení koncernu pracuje na plánech jak v nastalé situaci pomoci prodejcům koncernových značek.
 
Přerušení výroby v Itálii, Španělsku a na Slovensku je důsledkem realizace vládních opatření. Výroba v Portugalsku byla přerušena vzhledem k problémům s dodávkami komponent. Postup uzavírání většiny závodů v Evropě se nyní zpracovává, protože celý proces musí proběhnout hladce a bez problémů. Podle představenstva není možné výrobu zastavit okamžitě všude, mimo jiné i s ohledem na to, že na cestách je obrovské množství dodávek dílů pro tyto výrobní závody. Zejména v případě akumulátorů pro elektrické pohony není možné je jen odstavit.
 
Zatímco se společnost připravuje na zastavení výroby v Evropě, část její produkce v Číně se už obnovuje.