volkswagen projekt wörthersee-gti 2015 | Aktuality | autoweek.cz

Volkswagen Projekt Wörthersee-GTI 2015

Volkswagen Projekt Wörthersee-GTI 2015

14.05.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tým studentů Volkswagenu dokončil Projekt Wörthersee-GTI 2015, v jehož rámci 13 studentů vyvinulo ze skeletu karoserie jedinečný koncept GTI. Světovou premiéru má na 34. Setkání GTI u jezera Wörthersee.
Na vzniku konceptu Golf GTI Performance se podílel tým čtyř mladých žen a devíti mužů, kteří se připravují na technická povolání ve společnostech Volkswagen a Sitech Sitztechnik (je rovněž součástí koncernu). Společnost Sitech Sitztechnik se zabývá vývojem a výrobou sedadel pro vozidla koncernu Volkswagen. Jedná se o podobný projekt, jako dva koncepty CitiJet a FUNstar, které vytvořili učni SOUS Škoda Auto.
 
Studenti ve věku 17 až 25 let byli doporučeni pro spolupráci na projektu na základě svých výjimečných studijních výsledků. Svůj koncept prezentovali před členy představenstva a nyní probíhá veřejná premiéra jejich Golfu GTI u jezera Wörthersee.
 
Tým studentů využil vlastní nápady, kreativitu, znalosti a dovednosti a společně vyvinul a vyrobil ze skeletu karoserie jedinečné GTI, které odpovídá vkusu mladých lidí.
 
V týmu jsou zastoupeni studenti následujících oborů: řemeslníci pro výrobu interiérů vozidel (4), lakýrníci vozidel (2), mechatronici pro motorová vozidla (4), multimediální designéři (1) a procesní technici pro plasty a kaučuk (2).
 
„Studenti realizovali například s velkou dovedností a precizností inovativní barevný koncept na celém vozidlu i v interiéru,“ říká vedoucí projektu Holger Schülke. Většina vnějších dílů karoserie byla vyrobena a lakována ručně, což platí i pro kompletní sadu vnějších doplňků. „U vnějších dílů karoserie, jako jsou boční prahy a spoilery, je rozhodující absolutní přesnost lícování a shoda barevných odstínů. Všechno musí s karoserií ladit. Naši talentovaní studenti si s tím velmi dobře poradili díky precizní práci,“ zdůrazňuje vedoucí projektu.
 
Studenti realizovali tyto práce vlastními silami. Kromě toho měli přístup ke koncernovým komponentám a radili se s odbornými pracovníky společnosti Volkswagen i specializovaných dodavatelů například v otázkách designu, výroby plastových dílů a speciálních laků. Důležitou součástí tohoto projektu studentského vzdělávání v závodě společnosti Volkswagen ve Wolfsburgu je spolupráce s ostatními odbornými pracovišti, jakož i vývoj konceptu a práce na vozidle.
 
Studenti připravili své GTI také k přepravě do Rakouska. Do beden uložili potřebné čisticí prostředky a prostředky na ošetřování povrchů, informační a prezentační materiály, náhradní díly, nářadí a kabelové navíjecí bubny pro přívod elektrické energie z externího zdroje, protože u jezera Wörthersee bude výkonný audiosystém v nepřetržitém provozu.
 
  • Volkswagen Projekt Wörthersee-GTI 2015
  • Volkswagen Projekt Wörthersee-GTI 2015
  • Volkswagen Projekt Wörthersee-GTI 2015
  • Volkswagen Projekt Wörthersee-GTI 2015