modernizovaný ford mondeo na autosalonu mias 2010 v moskvě | Nové modely | autoweek.cz

Modernizovaný Ford Mondeo na autosalonu MIAS 2010 v Moskvě

Modernizovaný Ford Mondeo na autosalonu MIAS 2010 v Moskvě

28.06.2010 | Matějka Antonín | Aktuality

Ford of Europe představí 25. srpna na autosalonu v Moskvě modernizovanou podobu modelové řady Mondeo. Kromě celé řady technických novinek přinášejí tyto vozy i zdokonalené motoryFord EcoBoost a Ford Duratorq TDCi.

Dnes zveřejněné první fotografie naznačují, že v návaznosti na podobnou aktualizaci modelů Ford S-MAX a Galaxy začátkem letošního roku je Mondeo dalším modelem, který těží z pokračující evoluce kinetického designu značky Ford. Již současné Mondeo se těší všeobecnému respektu pro svůj atraktivní vzhled, všestrannost, podmanivý jízdní projev i komfort celé posádky. Nový model staví na této vynikající pověsti a přináší svěží nový vzhled pro všechny tři varianty karoserie – čtyřdveřový sedan, pětidveřový liftback i kombi. „Ford Mondeo představuje již nyní velice atraktivní nabídku a nepochybujeme o tom, že nový model s výrazně upraveným designem a zejména rozsáhlou paletou nových technologií ještě upevní postavení Mondea na pozici vlajkové lodi naší evropské modelové řady,“ řekl John Fleming, předseda představenstva a generální ředitel Ford of Europe. „Toto je zatím nejdůmyslnější, nejbezpečnější, ekologicky nejšetrnější a nejkvalitnější Mondeo, které jsme kdy představili, a završuje letošní obměnu naší řady vozidel segmentu C/D.“

 

Moderní design, vysoká kvalita


Klíčovými prvky nového vzhledu jsou dominantnější spodní lichoběžníková dolní mřížka chladiče a štíhlejší, stylověji působící horní mřížka, stejně jako výraznější profil kapoty motorového prostoru. V novém předním nárazníku se objevují LED světla pro denní svícení. LED technologie našla uplatnění také vzadu, v nově navržených sdružených svítilnách. To vše završuje nový vzhled zadní části s elegantnějším profilem. V přepracovaném interiéru zaujme středová konzola plynule „splývající“ mezi sedadla, nové dveřní výplně s integrovanými klikami a nová stropní konzola s nepřímým osvětlením prostoru pro cestující. Veškeré materiály byly pečlivě zvoleny tak, aby zdůraznily prémiovou atmosféru v interiéru nového Mondea. Také po funkční stránce se interiér dočkal mnoha významných zdokonalení: od LED osvětlení přes nový systém satelitní navigace až po na přání dodávaný nový Premium Sound System s osmikanálovým zesilovačem o výkonu 265 Wattů a velkým, sedmnáctilitrovým subwooferem.

 

Vyšší výkon, nové technologie


 

Spolu s novým Mondeem poprvé vstoupí na trh dosud nejvýkonnější verze přeplňovaného zážehového motoru Ford EcoBoost SCTi 2,0 l, naladěná na úctyhodných 176 kW (240 koní), která se zařadí vedle stávající varianty o výkonu 149 kW, známé již z modelů S-MAX a Galaxy. Ačkoliv nová verze přináší významný nárůst výkonu, cílová hodnota emisí CO2 činí stejných 179 g/km jako v případě varianty 149 kW, a to bez ohledu na zvolené provedení karoserie. Ve srovnání s konvenčními zážehovými motory srovnatelného objemu přináší technologie EcoBoost až dvacetiprocentní snížení spotřeby paliva i emisí CO2. Další premiérou pro nové Mondeo je rozsáhle inovovaný vznětový agregát Ford Duratorq TDCi 2,2 l, který se nyní pyšní výkonem 147 kW (200 koní) a stává se tak nejvýkonnějším představitelem řady Duratorq v historii. V nabídce samozřejmě nebude chybět modernizovaný diesel Duratorq TDCi 2,0 l, který obohatil paletu motorizací pro Mondeo již začátkem letošního roku. I nadále bude k dispozici ve variantách 85 kW (115 koní), 103 kW (140 koní) a 120 kW (163 koní). Všechny jsou sériově kombinovány se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou a jejich průměrné emise CO2 činí pouhých 139 g/km. V zájmu dalšího zlepšení hospodárnosti přichází nové Mondeo s několika novými řešeními ze sady technologií Ford ECOnetic, kam patří systém rekuperačního dobíjení Smart Regenerative Charging, ukazatel Ford Eco Mode a – což je pro Ford naprostá novinka – aktivní ovládání klapek v předních otvorech pro přívod vzduchu. Systém nazvaný Active Grille Shutter elektronicky reguluje množství vzduchu přiváděného k chladiči a do motorového prostoru, čímž nejen snižuje aerodynamický odpor, ale zároveň přispívá k rychlejšímu zahřátí agregátu na provozní teplotu i ve velmi chladném počasí. Inovace hnacího ústrojí v novém Mondeu se ovšem neomezují na samotné motory: nejnovější evoluce samočinné šestistupňové převodovky Ford PowerShift s technologií dvou spojek uložených v olejové lázni je sériově montována k zážehovým agregátům Ford EcoBoost, zatímco pro vznětovou jednotku Duratorq TDCi 2,0 l ve variantách 103 kW a 120 kW bude nabízena jako výbava na přání. Nové Mondeo přinese také rozsáhlou paletu asistenčních systémů, z nichž mnohé se u značky Ford objevují vůbec poprvé. Jedná se mimo jiné o systém upozornění na nechtěné opuštění jízdního pruhu, systém monitorování pozornosti řidiče nebo samočinné přepínání dálkových a potkávacích světlometů. Zájemci o Mondeo mohou zároveň počítat s technologiemi uvedenými již v novém S-MAXu a Galaxy, jako je systém monitorování mrtvých úhlů, omezovač rychlosti, elektricky ovládaná dětská pojistka zadních dveří nebo zadní parkovací kamera. V denních světlometech a zadních sdružených svítilnách byla použita technologie LED diod. K prvním evropským zákazníkům zamíří Mondeo v novém provedení již v září 2010. Další podrobnosti a technické údaje nového Mondea budou zveřejněny před jeho celosvětovou premiérou, která se odehraje 25. srpna v Moskvě.

  • Modernizovaný Ford Mondeo na autosalonu MIAS 2010 v Moskvě
  • Modernizovaný Ford Mondeo na autosalonu MIAS 2010 v Moskvě