volvo představuje nové kombi v90 | Aktuality | autoweek.cz

Volvo představuje nové kombi V90

Volvo představuje nové kombi V90

22.02.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Všestranné kombi Volvo V90 je posledním modelem nejvyšší řady 90 švédské automobilky. Připojilo se k SUV XC90 a nedávno uvedenému luxusnímu sedanu S90.
Nové Volvo V90 vychází z tradice praktických vozů kombi švédské automobilky. Vybranými materiály a zpracováním se řadí mezi prémiová kombi. Nové Volvo V90 je třetím vozem nejvyšší „devadesátkové“ řady automobilky Volvo postavené na základě nové modulární platformy SPA.
 
Šance proti Audi A6
Je zde patrná reakce na posun zájmu kupujících, kteří stále více dávají i u luxusních vozů přednost crossoverům. Proto byl jako základní model uveden XC90 a až poté reprezentativní sedan S90, který byl představen v lednu v Detroitu a začne se vyrábět na jaře. Pro některé trhy, především v Evropě a USA, je ale stále potřeba nabízet velké kombi, což dokládá zájem o vozy Audi A6 Avant, BMW 5 Touring a Mercedes-Benz E kombi. Proto Volvo přichází s vozem V90 jako nástupcem menšího modelu V70.
 
V Evropě představovala kombi 50 % z celkového prodeje velkých prémiových vozů, podle statistik JATO to bylo 195 300 vozů (s meziročním růstem o 1,4 %), zatímco sedanů a liftbacků bylo 44 % (171 600 vozů s meziročním poklesem o 0,5 %) a sportovních verzí kupé a kabriolet 6 %. Jenže velkých prémiových crossoverů a SUV se prodalo 210 000 vozů při meziročním růstu o 29 %.
 
Komfort důležitější než objem
Design moderního prémiové kombi s elegantní siluetou navrhl tým vedený Thomasem Ingenlathem, kterého si pamatujeme z úspěšného působení ve Škoda Auto. S délkou 4936 mm je o 122 mm delší než V70, nicméně zavazadlový prostor 560 l je menší než u V70 (575 l). Volvo zde dalo přednost snazšímu přístupu a instalaci elektrického ovládání před zvýšením objemu.
 
„V segmentu vozů kombi zaujímáme velmi silnou pozici. Mnoho lidí má dokonce naši značku spojenou především s vozy typu kombi. Přestože značka Volvo znamená mnohem více než jen kombi, modelem V90 se k této bohaté minulosti hrdě hlásíme,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars Hakan Samuelsson.
 
Oceněná technika
Nové Volvo V90 nabídne kromě semiautonomního řízení Pilot Assist, schopný udržet vůz v jízdním pruhu až do rychlosti 130 km/h i když před ním nejede jiné vozidlo, nejvyspělejší standardní bezpečnostní výbavu na trhu, která mimo jiné zahrnuje systém detekce velkých zvířat a systém ochrany proti neúmyslnému sjetí z vozovky. K tomu přidává konektivitu s možností integrace smartphonu prostřednictvím rozhraní Apple CarPlay.
 
Všechny vznětové motory budou vybaveny technologií PowerPulse, zajišťující okamžitý výkon. Zážehový plug-in hybrid T8 Twin Engine, oceněný cenou TechnoBest 2015, nabídne výkon 300 kW (410 k) a v čistě elektrickém režimu ujede kolem 50 km.
 
  • Volvo představuje nové kombi V90
  • Volvo představuje nové kombi V90
  • Volvo představuje nové kombi V90
  • Volvo představuje nové kombi V90
  • Volvo představuje nové kombi V90
  • Volvo představuje nové kombi V90
  • Volvo představuje nové kombi V90
  • Volvo představuje nové kombi V90