bmw a psa budou spolupracovat na hybridním pohonu | Aktuality | autoweek.cz

BMW a PSA budou spolupracovat na hybridním pohonu

BMW a PSA budou spolupracovat na hybridním pohonu

02.02.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnosti BMW a PSA Peugeot Citroën založily společný podnik pro posílení spolupráce na vývoji hybridních technologií. Cílem projektu je vyvíjet a vyrábět komponenty pro vozy s hybridním pohonem.

Skupiny BMW a PSA Peugeot Citroën se rozhodly vytvořit společný podnik, ve kterém budou vlastnit po 50 %. Podnik dostal název BMW Peugeot Citroën Electrification. Dohodu podepsali předseda představenstva skupiny BMW Norbert Reithofer a předseda představenstva PSA Peugeot Citroën Philippe Varin.

BMW Peugeot Citroën Electrification se soustředí na vývoj a výrobu komponent pro hybridní pohon - moduly akumulátorů, elektromotory, generátory, výkonovou elektroniku, nabíjecí systémy ale také programové vybavení. Partneři budou vyvíjet, vyrábět či nakupovat tyto komponenty společně, což oběma skupinám přinese výrazné úspory.

Cílem této iniciativy je především vyvíjet standardní hybridní součásti pro elektrifikaci vozů. Dalším účelem spolupráce je vytvořit otevřenou evropskou platformu pro tyto technologie, která přispěje k jejich standardizaci. Společný podnik bude moci v tomto směru zadávat vývojové práce i svým dodavatelům a prodávat komponenty hybridního pohonu i jiným podnikům.

Nové hybridní součásti, vyvinuté a vyráběné v rámci této spolupráce, budou do vozů obou partnerů montovány od roku 2014.

Management a pracovníci podniku BMW Peugeot Citroën Electrification vzejdou ze stávajících zaměstnanců obou společností. Doplní je nově přijatí zaměstnanci. Výkonným ředitelem bude jmenován současný manažer pro nákupní strategie skupiny BMW Wolfgang Güllich a generálním ředitelem stávající ředitel divize Péče o zákazníky a plánování kvality ve skupině PSA Peugeot Citroën Jean Leflour.

"Tato spolupráce nám umožní dosáhnout významných úspor v oblasti elektrifikace vozů. Znamená také významný krok na cestě k udržitelné mobilitě," prohlásil Norbert Reithofer. "Díky tomuto společnému podniku rozvineme a obohatíme naše odborné kompetence a budeme schopni se stát evropským leaderem v oblasti automobilů s hybridním pohonem," uvedl Philippe Varin.

Skupiny BMW a PSA Peugeot Citroën již několik let úspěšně spolupracují na poli zážehových motorů. V letech 2006 až 2010 společně vyrobily 1,8 milionů motorů. Společně vyráběné motory se v současnosti u BMW používají ve vozech Mini a v řadě vozů značek Peugeot a Citroën.