vozy jeep a suzuki porušily emisní předpisy eu | Aktuality | autoweek.cz

Vozy Jeep a Suzuki porušily emisní předpisy EU

Vozy Jeep a Suzuki porušily emisní předpisy EU

23.01.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Schvalovací úřad v Nizozemsku RDW zjistil, že vozy Suzuki Vitara a Jeep Grand Cherokee vybavené vznětovými motory porušují emisní předpisy EU a mají vyšší emise NOX než je povoleno.
Certifikační orgán RDW v Nizozemsku zjistil, že Jeep Grand Cherokee a Suzuki Vitara používají „zakázané strategie pro snižování emisí“, které vedly k tomu, že v reálném provozu mají vyšší úroveň emisí jedovatého oxidu dusičitého (NOX) než během zkušebního měření. Společnosti Fiat Chrysler Automobiles a Suzuki musejí zjištěný problém odstranit, nebo bude zakázán prodej těchto vozů v EU.
 
Jeep podle úřadu už vyvinul softwarovou opravu a bylo mu nařízeno, aby si svolal vozy tohoto typu v celé Evropě pro její nainstalování. Suzuki musí přijít s odpovídajícím důvěryhodným opatřením ke snížení emisí modelu Vitara nebo nizozemský úřad RDW zahájí proces odvolání svého evropského schválení typu. RDW uvedl, že zahájil proces odvolání schválení také u vozu Jeep Grand Cherokee jako „preventivní opatření.“
 
V rámci systému schvalování nového modelu do provozu může automobilka získat certifikaci pro daný typ vozidla u příslušného orgánu v jediné zemi EU a poté prodávat auto na všech trzích EU. Jednotlivé země EU si mohou vyžádat celoevropskou svolávací akci vozidel, která byla v jejich jurisdikci certifikována k prodeji.
 
V důsledku skandálu s emisemi vznětových motorů skupiny VW Group v roce 2015 byl tento systém podroben kritice ze strany politiků a ekologických aktivisté kritizován za to, že automobilkám umožňuje vybírat si k certifikaci země se shovívavějšími schvalovacími orgány.