vozy volvo dostanou lidar | Aktuality | autoweek.cz

Vozy Volvo dostanou LiDAR

Vozy Volvo dostanou LiDAR

09.05.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volvo Cars chce od roku 2022 vybavit novou generaci svých modelů autonomním řízení. Za tímto účelem automobilka prohlubuje spolupráci s technologickou společností Luminar od níž získá snímací technologii LiDAR.
Díky ještě užší vzájemné spolupráci chtějí Volvo Cars a Luminar připravit cestu pro autonomní řízení. Příští generace modelů Volvo, která bude  od roku 2022 využívat novou modulární platformu SPA 2, je již pro něj připravována z hlediska hardwaru. Využít přitom má technologii LiDAR - snímač společnosti Luminar pracující s laserovými pulzy integrovaný do střechy vozidla.
 
Nový systém Highway Pilot umožní aktivovat plně autonomní jízdu při jízdě po dálnici pokud budou splněny příslušné rámcové podmínky. Technologie LiDAR je základem pro bezpečnou navigaci a sledování překážek a jiných objektů, a to i ve složitých prostředích ve vysoké rychlosti a na větší vzdálenost, kterou nelze pokrýt kamerou a radarem.
 
Senzory Luminar LiDAR vysílají miliony laserových světelných pulzů aby ve 3D prostředí přesně identifikovaly objekty a jejich umístění. Za tímto účelem je prostředí skenováno trojrozměrně a v reálném čase se vytváří dočasná mapa prostředí bez nutnosti připojení k internetu.
 
U nového systému Highway Pilot se technologie senzorů od společnosti Luminar kombinuje se softwarem autonomního řízení a také s kamerami, radarovými systémy a záložním systémem pro řízení, brzdění a napájení z akumulátoru. Tyto všechny funkce budou použity v budoucích autonomních vozidlech Volvo. Jejich vzájemným působením chce Volvo položit základy bezpečné a plně autonomní jízdy na dálnicích.
 
Kromě využití jednotky LiDAR v rámci systému Highway Pilot analyzují technici Volvo Cars a Luminaru možnosti jejího využití i s ohledem na vylepšení budoucích pokročilých asistenčních systémů (ADAS) a analyzují potenciál standardního vybavení všech vozů postavených na platformě SPA2 senzorickou jednotkou LiDAR.
 
„Pokud bude autonomní řízení zavedeno zodpovědně a bezpečně, má potenciál zařadit se mezi technologie, které historicky zachránily nejvíce lidských životů. Na cestě tímto směrem je nesmírně důležité vybavit naše budoucí vozidla technologiemi zajišťujícími perfektní rozhled, který vozu umožní dělat bezpečná rozhodnutí,“ uvedl technologický ředitel ve společnosti Volvo Cars Henrik Green.
 
Pro společnost Luminar, založenou v Silicon Valley, představuje partnerství s automobilkou Volvo Cars první možnost zavedení technologie LiDAR do sériové výroby. Jedná se o první krok směrem ke snížení ceny danému její sériovou produkcí, což je zásadní pro to, aby bylo možné ji nabídnout v rámci automobilového průmyslu. Společnost Volvo Cars, která je plně v majetku čínského holdingu Zhejiang Geely, také podepsala dohodu o možném zvýšení svého minoritního podílu ve společnosti Luminar.