vr brýle pomáhají při konstrukci aut | Aktuality | autoweek.cz

VR brýle pomáhají při konstrukci aut

VR brýle pomáhají při konstrukci aut

16.07.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Veletrh Future Port Prague představí první VR brýle na světě, na které můžete mluvit, a které dokážou sledovat vaše oči a ruce.
Na největším futuristickém festivalu moderních technologií ve střední Evropě Future Port Prague (6. - 7. 9. 2018) česko-americká společnost VRgineers představí technicky nejvyspělejší brýle XTAL pro virtuální realitu. Českým inženýrům se novým VR headsetem podařilo posunout oblast profesionálního využití virtuální reality na úroveň blížící se realitě skutečné. Po letošní premiéře ve Spojených státech a v Německu se unikátní produkt dostává i do domovské České republiky.
 
Průlomový VR headset umožňuje odborníkům v automobilovém průmyslu, architektuře, zdravotnictví, průmyslovém designu či ve vzdělávání pracovat efektivněji v několika hlavních oblastech:
Design - možnost rychle testovat a posuzovat designové návrhy, spolupracovat nad nimi ve virtuálním prostředí s kolegy vzdálenými tisíce kilometrů, jako byste byli v jedné místnosti.
Architektura - ve virtuální realitě se lze procházet budovami, které ještě nebyly postaveny, vnímat tvary a proporce i celkový prostor, tak jako by budova už stála, a dělat s klientem rozhodnutí např. nad materiály.
Virtuální prototypování - možnost virtuálně vytvářet, testovat a za běhu upravovat prototyp budoucího výrobku - např. automobilu, prohlížet ho ze všech úhlů, v různých prostředích a pod různým osvětlením.
Školení zaměstnanců - ve virtuálním prostředí lze klidně i na dálku, v bezpečí a s minimálními náklady připravovat zaměstnance na práci s různými zařízeními a stroji.
Realistické simulace - vysoce kvalitní obraz a široké zobrazovací pole umožňuje realistickou simulaci nejrůznějších činností a situací, od zkušebního řízení auta nebo pilotování letadla až po školení policistů v nebezpečných situacích.
Virtuální konfigurace produktu - klienti mohou konfigurovat produkt ve virtuální realitě před tím, než si ho koupí. Cadillac např. prodává lidem auta, aniž by ho někdy před tím fyzicky viděli.
Výcvik chirurgů a lékařů - virtuální realita se uplatňuje i v přípravě chirurgů na složité operace, např. nádorů mozku.
 
Společnost VRgineers přišla s VR headsetem XTAL, který disponuje řadou průlomových inovací. Obsahují například na světě unikátní technologií AutoEye, která automaticky polohuje pozici čoček podle očních zornic uživatele.
 
„Přesné zarovnání očí a optiky u VR brýlí je dnes buď nemožné nebo se opomíjí, i když je zásadní pro kvalitu obrazu. Systém AutoEye správné nastavení zajistí během pár sekund automaticky, a poradí si i s tím když bude jeden headset používat několik uživatelů,“ říká Marek Polčák, generální ředitel VRgineers a garant zóny Smíšená realita Future Port Prague 2018.
 
XTAL je také první headset na světě s integrovaným snímačem rukou Leap Motion. Vysoce přesný senzor sledující pohyby rukou poskytuje uživateli snadný a intuitivní způsob interakce s virtuální scénou pomocí vlastních rukou. A v neposlední řadě nový headset umožňuje hlasové ovládání prostřednictvím kombinace vestavěného mikrofonu a softwaru pro rozpoznávání hlasu.
 
Brýle pro virtuální realitu od VRgineers používají v rámci automobilového průmyslu například v BMW, Audi či Škoda Auto. „Pro inženýry Škoda Auto je v procesu revize návrhu zásadní zobrazit digitální model auta s nejvyšší možnou kvalitou obrazu v reálném čase a odpovídajícím zorném poli. Pro tento účel jsou brýle od VRgineers jedinou možnou volbou na trhu, která dosahuje těchto standardů kvality," říká koordinátor pro VR a Digital ve společnosti Škoda Auto Leoš Červený.
 
Virtuální realita je jednou z technologických oblastí, která má potenciál změnit celé obory. Podle společnosti Statista se do roku 2022 očekává u VR hodnota trhu 33,9 miliard dolarů a u AR (rozšířená realita) 117,40 miliard dolarů.
 
Veletrh Future Port Prague 2018 stejně jako v loňském roce představí i letos přední osobnosti z celého světa, technologické experty, futuristy, vizionáře i kyborgy. K vidění budou autonomní a elektrické vozy, a také koncept Škoda Vision X.
 
  • VR brýle pomáhají při konstrukci aut
  • VR brýle pomáhají při konstrukci aut
  • VR brýle pomáhají při konstrukci aut