vw a jeho rychlý odchod od aut na zemní plyn | Aktuality | autoweek.cz

VW a jeho rychlý odchod od aut na zemní plyn

VW a jeho rychlý odchod od aut na zemní plyn

16.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Koncern VW podle Energie & Management neplánuje rychle se vzdát výroby aut na zemní plyn - z dlouhodobého hlediska se však chce tento výrobce automobilů soustředit na elektromobilitu.
„Volkswagen se vzdává vývoje nových modelů na zemní plyn. Auta prodávaná v současnosti nebudou mít žádné nástupce,“ oznámil 2. března Handelsblatt s odkazem na vyjádření koncernového šéfa Herberta Diesse a člena představenstva odpovědného za vývoj Franka Welsche.
 
Wolfsburský automobilový koncern toto oznámení podle E & M dementuje a v nabídce vozů na zemní plyn představuje nový Golf 8 TGI a nové Caddy TGI. Na dotaz E&M mluvčí koncernu prohlásil: „Také v příštích letech budeme kromě již existujících automobilů dále nabízet vozidla s pohonem na  CNG.“
 
V posledním roce se v rámci celého koncernu prodalo v Německu téměř 10 000 aut na zemní plyn. Kromě značky Volkswagen již oznámily nové modely na zemní plyn také dceřiné společnosti koncernu Audi, Seat a Škoda.
 
„Podle toho, co víme, je koncern Volkswagen opravdu vzdálen nějakému brzkému odchodu od aut na plyn,“ myslí si Timm Kehler, ředitel odvětvového plynárenského svazu Zukunft Gas. Podle jeho informací neexistuje ani rozhodnutí týkající se dlouhodobé strategie koncernu. Podstatným důvodem pro to, že vozidlům na zemní plyn se až natolik nedaří, spatřuje Timm Kehler v pravidlech EU. Elektromobily se podle ustanovení EU považují za vozidla s nulovými emisemi, zatímco vozidla poháněná bioplynem nejsou klasifikována jako neutrální z hlediska skleníkových plynů.
 
Kehler proto vkládá velké naděje do oznámeného přehodnocení pravidel týkajících se emisí CO2 v rámci celé flotily značky a dodržování mezních hodnot emisí, která prý byla v rámci European Green Deal načasována na polovinu roku 2021. Toto přehodnocení nabídne EU šanci ke korektuře kurzu.
 
„Pokud se prosadí započítávání bioplynu a synteticky vyrobeného zemního plynu, mohou se změnit také dlouhodobé výhledy pro vozidla na zemní plyn,“ doufá Kehler.