vw bude malé elektromobily vyrábět na slovensku | Aktuality | autoweek.cz

VW bude malé elektromobily vyrábět na Slovensku

VW bude malé elektromobily vyrábět na Slovensku

21.05.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Citigo-e iV s elektrickým pohonem se představí ještě tento týden v Bratislavě. Volkswagen Group bude od roku 2022 na Slovensku vyrábět i novou rodinu malých městských elektromobilů. Uvedl to německý deník Handelsblatt.
Škoda ještě tento týden v Bratislavě představí elektricky poháněnou verzi modelu Citigo. Proti stávající podobě se spalovacím motorem dozná Citigo-e iV jen minimálních změn vzhledu. Vůz vycházející z Volkswagenu e-up! má akumulátor s kapacitou 18,7 kWh a pohání jej trakční elektromotor o výkonu 60 kW (82 k) s točivým momentem 210 N.m. Jeho dojezd podle cyklu NEDC by měl být 160 km. Vyrábět se bude, stejně jako e-up!, v Bratislavě.
 
Volkswagen už také vybral továrnu v Bratislavě jako místo pro výrobu připravovaných malých elektromobilů, které by se měly prodávat za méně než 20 000 eur (515 500 Kč). Na Slovensku se v současné době vyrábějí svá městská miniauta VW up!, Škoda Citigo a Seat Mii,
 
Volkswagen už v březnu uvedl, že vývoj malých elektromobilů s délkou okolo 4 m povede značka Seat a že se pro ně hledá výrobní závod ve východní Evropě. Tyto malé elektromobily budou používat zkrácenou verzi speciální platformy MEB koncernu VW Group.
 
Malé elektromobily se budou od roku 2022 prodávat se značkami Volkswagen, Seat a Škoda. VW Group plánuje roční produkci 200 000 vozů, které nahradí současné elektricky poháněné varianty vozů Volkswagen up!, Škoda Citigo a Seat Mii.
 
Jak uvedl Handelsblatt, Volkswagen původně zamýšlel vyrábět tyto malé elektromobily ve své továrně v Emdenu v Německu, ale místo toho si vybral Bratislavu, protože mzdové náklady jsou na Slovensku nižší než v Německu. V Emdenu by se místo nich mělo vyrábět kompaktní SUV s elektrickým pohonem, s jehož produkcí se původně počítalo ve Cvikově.