vw očekává za rok 2020 zisk 10 miliard eur | Aktuality | autoweek.cz

VW očekává za rok 2020 zisk 10 miliard eur

VW očekává za rok 2020 zisk 10 miliard eur

25.01.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Provozní zisk společnosti Volkswagen se v loňském roce kvůli dopadu pandemie snížil na polovinu, nicméně je to méně, než se vedení koncernu obávalo. Oživení prodeje prémiových automobilů v Číně a růst dodávek ve čtvrtém čtvrtletí pomohly udržet největší automobilku světa v černých číslech.
Skupina VW uvedla, že očekává provozní zisk 10 miliard eur bez odpočtu speciálních položek, tzn. nákladů souvisejících s aférou Dieselgate. Tato zátěž v ovšem poslední době znatelně poklesla. Ve srovnání s 19,3 miliardy v roce 2019 to je propad na polovinu, ovšem podle údajů Refinitiv Eikon analytici očekávali provozní zisk ve výši 4,8 miliardy eur. Celkově pandemie roku 2020 způsobila pokles dodávek skupiny o 15,2 %. Volkswagen rovněž uvedl, že v loňském roce nesplnil cíle EU týkající se emisí CO2 u svého vozového parku osobních automobilů, takže mu hrozí pokuta ve výši více než 100 milionů eur. Očekává se, že skupina zveřejní podrobné hospodářské výsledky za rok 2020 16. března.
 
Tento výsledek je pro Volkswagen a celý automobilový průmysl povzbuzením po bouřlivém roku 2020. Pandemie vedla k propadu prodeje ve druhém čtvrtletí. Poté se Volkswagen ve třetím čtvrtletí vrátil zpět k zisku především díky rostoucí poptávce po luxusních vozech v Číně, která je největším světovým automobilovým trhem světa. Když byly koncem října zveřejněny obchodní výsledky za třetí čtvrtletí, VW již po dramatickém poklesu na jaře vykázal stabilnější vývoj. Čistý zisk se mezi červencem a zářím ustálil na úrovni necelých 2,6 miliardy eur. V prosinci tržby společnosti Volkswagen vzrostly o 1,7 %, zatímco registrace nových automobilů v Evropě poklesly téměř o 4 %.
 
Jednotka výroby nákladních vozidel Volkswagen Traton SE rovněž vykázala celoroční provozní zisk ve výši 135 milionů eur, což je mnohem lepší výsledek, než očekávali analytici, kteří pro ni předpovídali ztrátu ve výši 625 milionů eur. Traton uvedl, že jeho tržby ve čtvrtém čtvrtletí nadále silně rostly.
 
Volkswagen a jeho konkurenti i v současné době stále čelí problémům kvůli pandemii, včetně globálního nedostatku čipů potřebných pro výrobu a rozšiřujícího se uzavření obchodů na různých trzích v boji proti epidemii, což ukazuje, že rok 2021 bude dalším těžkým rokem.
 
Porsche Automobil Holding SE, který je největším akcionářem s podílem 53,3 % v kmenových akciích a 31,4 % v upsaném základním kapitálu, rovněž očekává, že zisk koncernu Volkswagen dosáhne „jasně pozitivního výsledku“. Po třech čtvrtletích holding v roce 2020 vykázal zisk po zdanění 437 milionů eur. Ani to nebylo zdaleka na úrovni předchozího roku, kdy byl dosáhla zisk 3,52 miliardy eur. V pololetí loňského roku ovšem byl holding stále ještě v červených číslech s 329 miliony eur.