výjimečná značka cupra | Aktuality | autoweek.cz

Výjimečná značka Cupra

Výjimečná značka Cupra

23.02.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Seat v Barceloně představil novou značku Cupra a současně byl odhalen první model nové značky Cupra Ateca a Cupra TCR oslaví debut jako první závodní cestovní vůz nové značky. Paradoxně ale současně se značkou Cupra byl uveden i nový model Seat Leon Cupra R ST.
Cupra se stala nezávislou značkou společnosti Seat kladoucí důraz na jedinečnost a sportovní výkony. Cupra se stává vlastní entitou, která bude vyvíjet modely ve spolupráci se společností Seat. Značka bude mít vlastní prodejní plochu v asi 260 speciálně vybraných dealerstvích Seat v Evropě.
 
Označení Cupra bylo vždy symbolem pozoruhodné rovnováhy mezi potěšením z jízdy a praktičností v každodenním provozu. Nabídly sportovní charakter i automobil, který lze používat pro nákupy nebo cestování s velkým množstvím zavazadel a vysokou úrovní jízdního komfortu.
 
Nová značka bude součástí společnosti Seat stejným způsobem jako ostatní dceřiné společnosti, například Seat Metropolis:Lab Barcelona. Společnost se tímto uspořádáním snaží diverzifikovat své podnikání a rozvíjet nové modely, které by se mohly stát ziskovými, a to při současném posilování své finanční situace. Cupra bude navíc zahrnovat kompletní divizi motoristického sportu. Oblast, za kterou dosud neslo odpovědnost oddělení Seat Sport, bude přímo integrována do nové značky.
 
Wayne Griffiths, člen představenstva společnosti Seat, zodpovědný za prodej a marketing, zdůraznil, že ambicí pro značku Cupra je zdvojnásobení objemu prodeje během následujících 4 až 5 let.
 
Cupra Ateca - první model značky
Cupra Ateca je SUV, které signalizuje začátek nové éry. Motor 2,0 TSI poskytuje nejvyšší výkon 221 kW (300 k). Je vybaven novým filtrem pevných částic pro zážehové motory. Je kombinován s nově vyvinutou sedmistupňovou převodovkou DSG se sportovnější charakteristikou.
 
Cupra Ateca je vybavena pohonem všech kol 4Drive nabízející jízdní režimy Normal, Sport, Individual, Snow, Off-Road a Cupra. Při aktivaci nastavení Cupra motor reaguje na povely řidiče okamžitě za odpovídajícího zvukového doprovodu a adaptivní tlumiče DCC (Dynamic Chassic Control) pracují se sportovnější charakteristikou.
 
Horní část masky chladiče má na přídi voštinovou mřížku s logem Cupra. Sériová výbava zahrnuje kamerový systém s rozsahem snímání 360°, navigační systém plus s 8“ dotykovým displejem, adaptivní tlumiče DCC (Dynamic Chassis Control), digitální panel přístrojů a parkovací asistent.
 
Cupra Ateca dosahuje nejvyšší rychlost 245 km/h a zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,4 s.
 
Cupra TCR
Cupra TCR bude prvním závodním vozem značky. V sezoně 2018 bude oficiálně závodit v šampionátech TCR včetně světového šampionátu WTCR. Nový závodní vůz Cupra TCR bude mít na přídi i zádi nové logo Cupra s oficiální a charakteristickou barvou v odstínu mědi. Řídicí jednotka motoru pracuje s optimalizovaným softwarem, který odpovídá technickým předpisům pro rok 2018.
 
Budoucí projekty
Nová značka vystavila také modely Cupra Ibiza a Cupra Arona jako stylistická cvičení, ale nebylo dosud potvrzeno, že se stanou součástí produktové řady značky Cupra. Jde o stylistická cvičení, jejichž účelem je ukázat potenciál nové značky z hlediska designu a vyspělé techniky a naznačující možnosti rozšíření ducha značky Cupra do různých segmentů.
 
Seat Leon Cupra R ST
Kromě představených modelů Cupra se veřejné premiéry dočkala také speciální edice Seat Leon Cupra R ST, což působí jako popření všeho, co před tím vedení Seatu uvedlo o nové značce Cupra. Vnější a vnitřní výbava modelu Seat Leon Cupra R ST zahrnuje řadu detailů v odstínu mědi, které umocňují osobitý design celého vozu. Vozidlo bude vybaveno motorem 2,0 TSI o výkonu 220 kW (300 k), pohonem všech kol 4Drive, převodovkou DSG, aerodynamickými díly z uhlíkového kompozitu, výfukovou soustavou s emotivním zvukem, koly z lehké slitiny v odstínu mědi a vysokovýkonnou brzdovou soustavou. Vůz bude vystaven na mezinárodním autosalonu v Ženevě a k dispozici bude od konce roku.
 
  • Výjimečná značka Cupra
  • Výjimečná značka Cupra
  • Výjimečná značka Cupra
  • Výjimečná značka Cupra
  • Výjimečná značka Cupra
  • Výjimečná značka Cupra
  • Výjimečná značka Cupra
  • Výjimečná značka Cupra