výkon nových automobilů stále roste | Aktuality | autoweek.cz

Výkon nových automobilů stále roste

Výkon nových automobilů stále roste

12.01.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Podle analýzy prodaných nových automobilů v Německu výkon jejich pohonných jednotek stále roste. Vedoucí studie Ferdinand Dudenhöffer vidí jako příčinu dotace pro vozidla s elektrifikovaným pohonem.
I při rostoucím tlaku na snižování emisí z osobních automobilů němečtí zákazníci hledají nová auta se stále výkonnějšími pohonnými jednotkami. Jak ukázala analýza institutu Duisburg CAR, v loňském roce dosáhl výkon u nových aut průměrnou hodnotu 121 kW (165 k). To bylo o 5 kW (7 k) víc než v roce 2019, tedy o 4 %.
 
Trend zájmu o stále výkonnější a rychlejší automobily se tedy nemění. Za posledních 30 let průměrný výkon nových automobilů poklesl pouze v roce 2009, kdy byly malé vozy dotované vládním šrotovným. Podle analýzy CAR byla průměrná nejvyšší rychlost nových automobilů 202 km/h.
 
Nadále stoupá poptávka po těžkých SUV s výkonnými motory. Hlavní důvod současného trendu růstu výkonu ovšem vedoucí analytického týmu Ferdinand Dudenhöffer vidí v rostoucím zájmu o elektromobily a vozy s plug-in hybridním pohonem motivovaném opět státními dotacemi. Kromě spalovacího motoru mají tyto automobily také elektromotor zvyšující jejich celkový výkon v průměru na 140 kW (190 k). Dokonce i průměrný elektromobil s akumulátory v Německu disponuje průměrným výkonem 124 kW (169 k), tedy vyšším než je celkovým průměrem všech nových automobilů registrovaných v Německu.
 
Z důvodu daňových zvýhodnění jsou plug-in hybridy a elektromobily obzvláště oblíbené jako firemní automobily, které jsou s průměrným výkonem 130 kW (177 k) výkonnější než automobily zakoupené úřady - 117 kW (159 k) nebo soukromými osobami - 115 kW (157 k).
 
Dudenhöffer předpokládá, že výkon nových osobních automobilů bude nadále stoupat i v případě, že bude v Německu zaveden rychlostní limit na dálnicích. Podle Dudenhöffera by mělo smysl jen technické omezení maximální rychlosti, jaké například zavádí Volvo s rychlostí 180 km/h.