výroba bmw ix3 začne koncem léta | Aktuality | autoweek.cz

Výroba BMW iX3 začne koncem léta

Výroba BMW iX3 začne koncem léta

15.06.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Výroba prvního elektricky poháněného SUV značky BMW by navzdory koronaviru měla začít podle plánu koncem léta a první vozy iX3 budou dodány do konce roku. V Dadingu v Číně se bude vyrábět společně s X3 se spalovacími motory na stejné lince.
BMW pošle do prodeje svůj druhý elektricky poháněný model sedm let po uvedení modelu i3. Výroba iX3 bude zahájena podle plánu koncem léta a první vozidla elektrického X3 budou dodána prvním zákazníkům před přelomu roku. V závodě Dading v blízkosti Šen-jangu (Mukdenu) v Číně, kde se také vyrábí SUV střední třídy X3 pro německý trh, pokračovaly přípravy podle plánu navzdory koronavirové krizi.
 
Od poloviny roku 2019 bylo vyrobeno přes 200 předsériových vozidel, která byla použita pro zkušební jízdy. Například během čtyř týdnů byl dokončen více než 340hodinový testovací program včetně zkušebních jízd na více než 7700 km. Vozidlo také úspěšně prošlo všemi testy pro registraci v Evropě i Číně. Podle předběžných informací dosáhl iX3 v testu WLTP dojezd 440 km.
 
Elektricky poháněná verze SUV X3 se bude pro celý svět vyrábět výhradně ve společném závodě BMW Brilliance Automotive (BBA) v Číně a odtud se bude dodávat i do Evropy. Díly pro elektrický pohon však pocházejí ze závodu BMW v Dingolfingu, který rozšířil své výrobní kapacity.
 
Elektricky poháněný BMW iX3 se vyrábí na stejné lince společně s BMW X3 se spalovacími motory. BMW tím sleduje novou strategii vývoje elektricky poháněných automobilů jako variant příslušných vozů se spalovacími motory s výrobou na stejném místě. To má umožnit dosažení vysoké efektivity a flexibility ve výrobě.
 
Model iX3 představuje začátek elektrické ofenzivy BMW, kterou tehdejší generální ředitel Harald Krüger oznámil v roce 2017. Příští rok budou následovat další dva elektromobily s novou generací pohonu BMW eDrive: i4 z Mnichova a sportovní vůz na bázi konceptu i-Next z Dingolfingu, který by se mohl jmenovat nazvat i5. Do roku 2023 BMW chce mít celkem 25 elektrifikovaných modelů, přičemž více než polovina z toho bude zcela elektrická.
 
BMW iX3 uvede na trh pátou generaci technologie elektrického pohonu BMW eDrive, jejíž součástí je například elektromotor s výkonovou elektronikou a převodovkou integrovanými do jednoho celku. Toto řešení snižuje objem a hmotnost celku a současně přináší větší míru flexibility pro instalaci nových komponent elektrického pohonu do různých typů vozidel. Pro výrobu elektromotoru nejsou potřeba žádné vzácné kovy.
 
V roce 2013 BMW vyvinulo zcela nezávislé vozidlo s karoserií z uhlíkových kompozitů jako dosud jediný elektricky poháněný model i3. Ten se vyrábí na speciální lince v Lipsku. BMW ale tuto strategii opustilo a v budoucnu plánuje nabídnout všechny typy pohonů ve stejné modelové řadě. S iX3, který byl vyvinut jako elektricky poháněná varianta X3, se nyní tato strategie „Power of Choice“ realizuje poprvé. Navzdory této změně strategie BMW plánuje pokračovat ve výrobě modelu i3 až do roku 2024. Poté by ale neměl dostat nástupce.

  • Výroba BMW iX3 začne koncem léta
  • Výroba BMW iX3 začne koncem léta
  • Výroba BMW iX3 začne koncem léta
  • Výroba BMW iX3 začne koncem léta
  • Výroba BMW iX3 začne koncem léta