výroba dodávky levc vn5 začala | Aktuality | autoweek.cz

Výroba dodávky LEVC VN5 začala

Výroba dodávky LEVC VN5 začala

03.11.2020 | Rybecký Vladimír | Nové modely

V nejmodernější továrně na výrobu elektricky poháněných vozidel v Ansty u Coventry se k elektricky poháněnému taxi TX na výrobní lince připojuje elektricky poháněné užitkové vozidlo VN5. První vozy pro Spojené království budou dodány do konce roku.
Společnost LEVC (London Electric Vehicle Company) zahájila výrobu svého nového elektricky poháněného vozu VN5. Nový model byl kompletně navržen, zkonstruován a vyrábí se v unikátním výrobním závodě společnosti LEVC v Ansty v Coventry, což je jediná britská továrna na elektromobily.
 
Výrobce nejznámějšího taxíku na světě z konstrukce vozidla TX odvodil VN5 jako svůj první užitkový model s elektrickým pohonem. Pro společnost LEVC se jedná o historický okamžik, protože poprvé rozšiřuje svoji modelovou nabídku zavedením druhé produktové řady. Stejně jako u taxi TX pro byla využita stejná strategie maximálně funkční techniky.
 
Pro řadu dodávkových vozidel bylo vybráno označení VN a číslo 5 představuje objem nákladového prostoru 5 m³ (přesně to je 5,5 m3). S lehkou konstrukcí, využívající hliník a kompozitní materiál SMC, a systémem pohonu eCity sdílí VN5 flexibilní výrobní linku spolu s taxíky TX. Systém pohonu eCity využívá trakční elektromotor a pro dosažení potřebného dojezdu je ve voze malý zážehový motor Volvo sloužící výhradně jen pro pohon generátoru. Díky tomu dosahuje dojezd 489 km, přičemž čistě na akumulátor ujede 98 km. Příbuznost konstrukce s taxi TX vozu VN5 umožňuje dosažení bezkonkurenčního průměru zatáčení pouhých 10,1 m, což mu usnadňuje manévrování v městském provozu. Užitečná hmotnost je 830 kg.
 
VN5 se zaměřuje na rostoucí sektor jednotunových dodávek. Společnost LEVC proto očekává, že do roku 2022 jeho nové elektricky poháněné užitkové vozidlo bude představovat přibližně 70 % objemu výroby.
 
Projekt VN5 těží z vládního financování prostřednictvím programu Advanced Propulsion Center (APC), který podporuje LEVC při navrhování, vývoji a testování nového elektricky poháněného vozidla VN5. Společnost LEVC je součástí čínského holdingu Geely.
 
  • Výroba dodávky LEVC VN5 začala
  • Výroba dodávky LEVC VN5 začala
  • Výroba dodávky LEVC VN5 začala
  • Výroba dodávky LEVC VN5 začala
  • Výroba dodávky LEVC VN5 začala