nošovice a žilina si vymění modely | Aktuality | autoweek.cz

Nošovice a Žilina si vymění modely

Nošovice a Žilina si vymění modely

08.11.2010 | Homola Peter | Aktuality

Hyundai Kia Automotive Group připravuje výměnu výrobních programů mezi závody HMMC Nošovice a KMS Žilina. Kia Venga a Hyundai ix35 mají změnit své evropské výrobní závody.

Plánovaný přesun výroby mezi evropskými závody skupiny Hyundai-Kia v České republice a na Slovensku nám potvrdili jejich dodavatelé.

Předpokládá se, že se výroba malého MPV Kia Venga přesune ze závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích do Kia Motors Slovakia v Žilině. Kia Venga se v Nošovicích vyrábí od podzimu 2009.

Naopak produkce kompaktního crossoveru/SUV Hyundai ix35, který se začal v lednu vyrábět v KMS v Žilině, se má přestěhovat do české továrny Hyundaie.

Subdodavatelé už byli na tento přesun upozorněni s tím, že se jeho uskutečnění předpokládá v létě 2011. Zástupci HMMC a KMS zatím tyto informace nepotvrdili.

Jedná se o překvapující změnu, protože tak korejská společnost opouští původní koncept soustředění výroby vozů se stejnou platformou do jednoho výrobního závodu. Kia Venga totiž sdílí platformu s Hyundaiem ix20, který se v HMMC začal vyrábět od letošního září, zatímco Hyundai ix35 používá stejnou platformu jako nová generace vozu Kia Sportage, jejíž výroba v KMS začala letos v červnu. V několika případech to způsobí zvýšení přepravních nákladů, protože někteří subdodavatelé dodávají díly jen HMMC nebo KMS ale nikoliv oběma.

Důvod přesunu není zcela jasný, pravděpodobně vyplývá z potřeby vyvolané významnými změnami plánovaného objemu výroby v obou závodech, takže je potřeba dosáhnout vyváženějšího zatížení pracovních směn pro nejbližší budoucnost.

Kromě uvedených modelů Hyundai v České republice vyrábí hatchback Hyundai i30 a kombi i30cw, zatímco Kia na Slovensku produkuje model cee`d ve verzích s 5- i 3-dveřovou karoserií a jako kombi. Také Hyundai i30 a Kia cee`d používají stejnou platformu. HMMC za prvních devět měsíců letošního roku vyrobila 143 839 vozů, zatímco brány KMS opustilo 163 225 aut.

KMS současně vyrábí motory pro obě továrny, zatímco v HMMC se vyrábějí pro oba závody převodovky.