vyšetřování pötsche a müllera bylo zastaveno | Aktuality | autoweek.cz

Vyšetřování Pötsche a Müllera bylo zastaveno

Vyšetřování Pötsche a Müllera bylo zastaveno

25.08.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Krajský soud ve Stuttgartu ukončil řízení proti šéfovi společnosti Porsche SE Hansu Dieteru Pötschovi a bývalému šéfovi VW Matthiasu Müllerovi pro podezření z manipulace s trhem. Také v Kalifornii soud vyšel vstříc koncernu Volkswagen. Vyšetřování Martina Winterkorna však pokračuje.

Nejvyšší představitel holdingu Porsche SE Hans Dieter Pötsch, který je rovněž předsedou dozorčí rady společnosti VW, se již nemusí bát soudního řízení. Státní návladní po třech a půl letech ukončil vyšetřování - proti zaplacení 1,5 milionu eur.
 
Řízení se týkalo podezření, že finanční důsledky aféry VW s podváděním při měření emisí vozidel se vznětovými motory ve Spojených státech byly ze strany společnosti Porsche SE investorům sděleny příliš pozdě. Porsche SE, který je hlavním akcionářem společnosti Volkswagen, obvinění odmítá jako neopodstatněné.
 
Už před třemi měsíci bylo u krajského soudu v Braunschweigu ukončeno trestní stíhání proti Pötschovi a současnému šéfovi VW Herbertu Diessovi ještě před zahájením soudního řízení. Volkswagen za ně zaplatil 9 milionů eur - 4,5 milionu za každého. Ani ve Stuttgartu Pötsch sám nic neplatí -  tentokrát účet převzala Porsche SE.
 
Porsche SE, která je ovládána rodinami majitelů Porsche a Piech, uvítala ukončení vyšetřování proti Pötschovi. „Podle hodnocení dozorčí rady je ukončení vyšetřování proti panu Pötschovi v zájmu společnosti. Holdingová společnost vždy odporovala tvrzením státních zástupců. Manažeři neporušili žádné závazky podle zákonů kapitálového trhu v souvislosti s emisemi vznětových motorů. Po podrobném přezkoumání se proto dozorčí rada v rámci rozhodla, že Porsche SE převezme peněžní požadavek, který má zaplatit pan Pötsch,“ uvedl mluvčí Porsche SE.
 
Současně bylo ukončeno i stejné šetření Matthiase Müllera, který byl od podzimu 2015 do dubna 2018 předsedou představenstva VW Group a členem představenstva Porsche SE.
 
Případ bývalého šéfa VW Martin Winterkorn ale nekončí. Státní zástupce ve Stuttgartu bývalého šéfa představenstva VW a Porsche SE nadále vyšetřuje pro podezření z manipulace s trhem. Také v Braunschweigu je Winterkorn stále obviněn a čeká na rozhodnutí, zda půjde před soud nebo ne.
 
Důsledky Dieselgate ani ukončením trestního vyšetřování pro Porsche SE neskončí. Holding je i nadále konfrontován s velkým počtem soudních sporů s akcionáři požadujícími náhradu škody v celkové výši přibližně 1,1 miliardy eur. Akcionáři rovněž obviňují společnost Porsche SE, že je příliš pozdě informovala o finančních důsledcích skandálu s naftou. Holding i tato obvinění odmítá.
 
Ve Spojených státech soudce okresního soudu v San Franciscu vyhověl návrhu společnosti VW na zamítnutí nároků Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států pro uvádění v omyl investorů, když v letech 2014 a 2015 emitovala dluhopisy a cenné papíry na bázi aktiv více než 13 miliard USD. Soudce to odůvodnil tím, že ministerstvo spravedlnosti to již vypořádalo v souvislosti s dohodou z roku 2017. Rovněž zamítl tvrzení, že společnost VW uvedla akcionáře v omyl údaji ve svých účetních výkazech.
 
Soudce ovšem odmítl jako předčasnou žádost společnosti VW o blokování Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států v úsilí získávat soudní opatření a zablokování zisku. Rovněž odmítl žádost bývalého generálního ředitele VW Martina Winterkorna o zamítnutí souvisejících nároků proti němu.
 
Po odhalení podvádění při měření emisí u téměř půl milionu motorů koncernu Volkswagen ve Spojených státech se ukázalo, že se tyto manipulace týkaly celkem 11 milionů motorů po celém světě. Důsledky aféry už skupinu VW přišly na více než 32 miliard eur, nicméně další soudní procesy probíhají v mnoha zemích.