výstava václav zapadlík - benzínové opojení | Aktuality | autoweek.cz

Výstava Václav Zapadlík - Benzínové opojení

Výstava Václav Zapadlík - Benzínové opojení

04.04.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V Mánesu od 2. do 28. dubna probíhá výstava 95 velkoformátových reprodukcí, pěti skutečných veteránů, archiválií ze světa veteránů a života umělce a výstava návrhů poštovních známek pro Českou poštu.
Václav Zapadlík je jedním z nejznámějších malířů automobilových veteránů. Jeho detailní realistické obrazy se těší velké oblibě po celém světě. Nalezneme je na stěnách sběratelů klasických aut v Německu, Francii, Velké Británie, ale hlavně v USA, kde má v několika muzeích stálé expozice.
 
Nyní si jeho tvorbu mistra můžete prohlédnout v důstojném prostředí výstavní síně Mánes v Praze v rámci výstavy, která si klade za cíl nastínit umělecký profil a všestrannost Václava Zapadlíka, jenž je bez jakékoli nadsázky dodnes pokládán za jednoho z největších mistrů v kresbě a malbě historických vozidel.
 
Výstava bude veřejnosti otevřena 2. dubna 2016 a v pondělí 4. dubna se bude konat vernisáž. V rámci vernisáže se uskuteční tisková konference s účastí samotného mistra. Poté bude následovat aukce vybraných děl, přičemž část výtěžku bude věnována na charitativní účely.
 
Mistrovy výtvarné práce mají celou řadu podob – od jednoduchých pérovek přes lavírované tuše až po akvarely a olejomalby. Pohled na jeho obrazy je natolik vzrušujícím zážitkem, že si nikterak nezadá s pozorováním reálného objektu. Dokáže vyvolat v divákovi emoce a zprostředkovat mu atmosféru dané situace zachycené na obraze. Nejeden automobilový odborník je překvapen jeho podrobnými znalostmi historie, což je další z předpokladů jeho úspěchu a uznání. Jako vynikající znalec karoserií a jejich konstrukcí spojuje tvořivou inteligenci s umem a s vlastními bohatými praktickými zkušenostmi. Má talent i skromnost a jakákoli umělecká povrchnost je mu cizí.
 
Výstava obrazů jednoho z nejznámějších malířů automobilových veteránů bude doplněná skutečnými historickými automobily. Kromě 95 velkoformátových reprodukcí obrazů budou v Mánesu vystaveny i automobily Bugatti 13, Walter Junior patřící Václavu Zapadlíkovi, francouzský vůz Sima Standard zrekonstruovaný podle maestrových technických výkresů nebo vůz Wikov 70. Návštěvníci uvidí také několik výtvarných návrhů poštovních známek, kterých od roku 2012 vydala Česká pošta už 23, a další archiválie týkající se historických automobilů i umělce samého.
 
Obrazy Václava Zapadlíka se už vícekrát staly inspirací pro sběratele a modeláře historických vozidel u nás i v zahraničí. Z jeho kreseb je cítit vzrušení, obdiv a úcta ke staré technice. Dokáže přiblížit vytoužený „veteránský ráj“ v plné kráse. Málokterý výtvarník dokáže zachytit ve svém díle tvář tohoto světa tak věrohodně a přitom tak svébytně, s elegancí a šarmem, jak by to nedokázal zachytit žádný fotoaparát.
 
Věříme, že pro všechny, kdo Václava Zapadlíka znají, i pro ty, kteří ho teprve poznají, bude tato výstava opravdovým zážitkem.
 
Praktické informace:
Místo konání: Výstavní galerie Mánes, Praha
Termín výstavy: 2. až 28. dubna 2016
Otevírací doba: denně 10:00 h až 20:00 h
Vstupné: plné 100 Kč, snížené 70 Kč