výstraha před zaplavenými auty dováženými z německa a francie | Aktuality | autoweek.cz

Výstraha před zaplavenými auty dováženými z Německa a Francie

Výstraha před zaplavenými auty dováženými z Německa a Francie

14.06.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Cebia, leader v oblasti prověřování původu a historie vozidel, upozorňuje na zaplavená auta dovážená z Německa a Francie a dává doporučení, jak se jim vyhnout. Stejně tak před těmito rizikovými ojetinami varuje i společnost AAA Auto, která kvůli nim zpřísňuje své kontroly.
Cebia upozorňuje na zaplavená auta dovážená z Německa a Francie
Společnost Cebia upozorňuje na aktuální rizika pořízení individuálně dovážených vozidel z Německa a Francie. Nedávnými záplavami byla zasažena řada aut a ty se začínají prodávat v ČR. Cebia proto doporučuje důkladné prověření dováženého vozidla před jeho zakoupením.
 
„Do ČR se dováží zhruba 12 tisíc ojetin měsíčně, z nichž nadpoloviční většina je stočených, řada omlazených a polovina je starší 10 let. Aktuálně k těmto negativům přibývá ještě další – riziko že vozidlo bylo zaplavené. Zaplavená vozidla mohou vážně ohrožovat bezpečí jejich uživatelů, ale i okolních vozidel. Určitě si nikdo nechce zatopené vozidlo koupit, ale důležité je, aby se o této skutečnosti zájemce o vozidlo včas dozvěděl,“ konkretizoval rizika ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.
 
Jak se takovému vozidlu vyhnout?
Cebia nabízí pro dovážené vozy službu prověření původu v zahraničí. V rámci této služby probíhá i prověření, zda vozidlo není v zahraničním registru evidováno jako zaplavené. Díky využití služby získá zájemce nejen informace, zda vozidlo opravdu pochází z deklarované země, zda není registrované jako odcizené a další skutečnosti, ale také zájemce umí ochránit před koupí nebezpečných vozů postižených záplavou.
 
Dalším způsobem prověření je systém Autotracer na www.zkontrolujsiauto.cz. Po zadání VIN se zákazník dozví nejen vývoj stavu tachometru, skutečný rok výroby a další skutečnosti z historie vozidla, ale většinou i záznamy o poškozeních. V případě, že byla záplava likvidována jako pojistná událost, tato informace se pravděpodobně objeví i v systému Autotracer.
 
Po jarních povodních hrozí koupě zaplaveného vozu, AAA Auto zpřísňuje kontroly
Jarní povodně, které v minulých dnech zasáhly značná území zejména ve Francii a Německu, s sebou tradičně přinášejí snahy prodat vodou znehodnocené vozy. Podle zkušeností AAA Auto se u prodejců či v inzerci začínají zaplavené vozy objevovat již krátce po povodních. AAA Auto proto na všech svých pobočkách zpřísňuje kontroly vykupovaných aut a varuje zejména před nákupem vozů dovezených ze zasažených zemí.
 
Podle údajů SDA je ročně ze zahraničí dovezeno okolo 140 000 ojetých aut. Za prvních pět měsíců letošního roku se už na českém trhu objevilo přes 65 000 dovezených ojetých vozů a více jak 75 000 ještě pravděpodobně přibude do konce roku. Většina importů pochází právě z Německa a Francie, které v minulých dnech na mnoha místech včetně velkých aglomerací s hustým automobilovým provozem sužovaly rekordní povodně.
U moderních vozů plných elektronické výbavy a různých bezpečnostních systémů je pochopitelně zvýšená náchylnost k poruchám, zejména po zaplavení velkým množstvím vody do výše větší, než je motorový prostor. Mnoho závad pak může být i životu nebezpečných. Prakticky kdykoliv totiž může nastat selhání elektroniky, nebo závady na vnějších součástech auta vlivem nadměrné koroze.
 
„V době po rozsáhlých záplavách vždy evidujeme pokusy o prodej aut, která jsou evidentně poškozena vodou. Proto pečlivě prověřujeme kde se s vozem jezdilo. Mnohem detailněji kontrolujeme, jestli například není bahno v různých těžko přístupných místech, třeba pod čalouněním dveří. Často bývá i za těsněním kolem dveří nebo pod palubní deskou. Hodně napoví také větší míra koroze pod kobercem v zavazadlovém prostoru, nebo zápach,“ popisuje generální ředitelka AAA Auto International Karolína Topolová.
 
Pečlivě by k nákupu ojetého vozu měli přistupovat i zákazníci. V kupní smlouvě by rozhodně měli požadovat ustanovení o tom, že vůz nebyl zatopen, aby v rámci reklamace mohli žádat finanční kompenzaci. AAA Auto poskytuje doživotní garanci vrácení peněz, pokud by se zatopený vůz přes všechna opatření dostal do prodeje.
 
„Vzhledem k situaci v Německu a Francii se dá očekávat, že se na mnoha inzertních serverech objeví větší množství aut právě z těchto zemí. Stejně tak se ale mohou objevit auta původem z Česka, kde na některých místech také došlo k lokálním záplavám,“ dodává Topolová.
 
U aut ze zahraničí se většinou jedná o individuální dovozy. Vyplatí se nekupovat auta z druhé ruky od překupníků. U takových aut pak reálně hrozí vážné problémy a s nimi spojené dodatečné náklady na opravy. Ty mohou mnohdy převýšit i cenu samotného vozu.
 
„Správně by po zatopení vozu měla být vyměněna veškerá elektroinstalace, což znamená náklady v řádu desítek tisíc korun. Proto jsou v místě původu zatopené vozy prakticky neprodejné a směřují na vývoz například do Česka,“ uvedla Topolová.