waymo koupí 20 000 jaguarů i-pace | Aktuality | autoweek.cz

Waymo koupí 20 000 Jaguarů I-Pace

Waymo koupí 20 000 Jaguarů I-Pace

29.03.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Od roku 2020 Jaguar během dvou let dodá pro společnost Waymo 20 000 vozidel I-Pace kombinujících autonomní řízení s elektrickým pohonem. Půjde o zakázku v hodnotě 1,3 miliardy dolarů.
Přes problémy konkurenčního projektu Uber společnost Waymo (původně projekt Googlu zabývající se autonomními automobily) směřuje ke svému cíli: zprovoznění taxi služby s vozy bez řidičů s objednávkou přes aplikaci v mobilním telefonu. Waymo ale nechce být výrobcem automobilů. Proto pro svůj projekt hledá partnery z řad automobilek.

Waymo testuje vozy Chrysler Pacifica
Před několika měsíci se Waymo dohodlo s koncernem FCA na odkoupení 600 vozů Chrysler Pacifica s objednávkou dalších několika tisíc těchto vozů. Dva vozy Chrysler Pacifica vybavené systémem autonomního řízení Waymo už v rámci programu Early Rider od roku 2016 testuje na veřejných komunikacích v několika městech, od roku 2017 i ve Phoenixu v Arizoně. Právě zde totiž Waymo chce spustit svůj program taxislužby s autonomními vozidly. Waymo, stejně jako General Motors, průběžně detailně informuje o průběhu zkoušek úřad NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) i úřad guvernéru státu Arizona.
 
Stát Arizona je pro testování autonomních vozidel i jejich budoucí provoz v rámci taxislužby ideální. Nehrozí tu sněžení a prší jen minimálně, takže není nebezpečí ovlivnění činnosti snímačů stejně jako problém se zakrytím dopravního značení sněhem či blátem. Arizona podobné projekty podporuje i tím, že jim klade minimální administrativní překážky. Waymo ale svá vozidla s autonomním řízením od ledna testuje i v Michiganu v zimních podmínkách na sněhem pokrytých silnicích a ve sněžení.
 
Waymo s elektromobilem Jaguar I-Pace
Nyní společnosti Jaguar Land Rover a Waymo oznámily dohodu o dlouhodobém partnerství. Budou spolupracovat na vývoji prémiového vozidla s elektrickým pohonem pro službu přepravy cestujících bez řidiče. Jaguar I-Pace vybavený technologií autonomního řízení od Waymo se systémem Lidar se začne testovat koncem letošního roku. Testování na pozemních komunikacích a záznam reálných dat umožní technikům společností Waymo a Jaguar Land Roveru nadále rozvíjet tuto novou techniku a zajistit její maximální bezpečnost a spolehlivost.
 
V prvních dvou letech počínaje rokem 2020 bude vyrobeno kolem 20 000 vozů, které budou k dispozici uživatelům služby Waymo. Budou vyrobeny u smluvního výrobce Magna ve Štýrském Hradci v Rakousku jako ostatní vozy této modelové řady a přitom už zde budou osazeny technologií od společnosti Waymo. Cena kontraktu nebyla zveřejněna. Pokud vyjdeme z ceny I-Pace pro americký trh, pak se jedná o zakázku blížící se hodnotě 1,3 miliardy dolarů.

Waymo na čele vývoje a s ním i FCA a JLR
Vozidla s autonomním řízením Waymo už absolvovala přes 8 milionů kilometrů testovacích jízd v běžném provozu a dalších 8 milionů při nejrůznějších simulacích a na uzavřených tratích se simulací městského provozu. Na rozdíl od FCA Jaguar Land Rover realizuje i vlastní testy s autonomním řízením, nicméně partnerstvím s Waymo se nyní dostává na čelo vývoje v této oblasti. Použití vozu Jaguar I-Pace, jehož prodej v USA začne v červnu, má i symbolický význam, protože se jedná o přímého konkurenta vozu Tesla Model X.
 
Jaguar I-Pace s autonomním řízením od Waymo má premiéru na mezinárodním autosalonu v New Yorku.  „Zatímco ve Waymo jsme se zaměřili na vytvoření nejzkušenějšího řidiče na světě, společnost Jaguar Land Rover vyvinula zcela novou elektrickou platformu s akumulátory, která nastavuje nový standard v oblasti bezpečnosti, designu a jízdních výkonů. Věříme, že uživatelé nové služby společnosti Waymo se budou těšit z bezpečného a prvotřídního zážitku, který jim může I-Pace poskytnout,“ uvedl zde generální ředitel Waymo John Krafcik.
 
  • Waymo koupí 20 000 Jaguarů I-Pace
  • Waymo koupí 20 000 Jaguarů I-Pace
  • Waymo koupí 20 000 Jaguarů I-Pace