winterkorn půjde před soud | Aktuality | autoweek.cz

Winterkorn půjde před soud

Winterkorn půjde před soud

10.09.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bývalý generální ředitel společnosti VW Martin Winterkorn bude čelit obvinění z organizovaného komerčního podvodu. Soud přijal obžalobu vznesenou proti němu a dalším čtyřem bývalým zaměstnancům VW.
Bývalý generální ředitel společnosti Volkswagen AG Martin Winterkorn bude čelit obvinění ze spiknutí za účelem spáchání organizovaného komerčního podvodu s vysokou pravděpodobností odsouzení. Uvedl to soud zabývající se skandálem s podváděním při měření emisí NOX u vznětových motorů automobilky Volkswagen.
 
Vyšetřovatelé v dubnu 2019 obvinili 73letého bývalého manažera z jeho role ve skandálu Dieselgate. Jde o obvinění ze závažných podvodů a porušení zákona o nekalé soutěži v souvislosti s manipulací s hodnotami emisí milionů vozidel.
 
Krajský soud v německém Braunschweigu, tedy poblíž sídla společnosti Volkswagen, nyní vznesl obvinění proti Martinu Winterkornovi a dalším čtyřem bývalým zaměstnancům VW. Pět let po propuknutí aféry Dieselgate ho tedy čeká veřejné přelíčení. Winterkorn a další čtyři manažeři Volkswagenu čelí obvinění, že vzhledem ke svému postavení umožnili, aby automobily se vznětovými motory s pomocí nelegálního softwaru skryly své skutečné emise, splnily předepsané emisní limity pouze na zkušebním stanovišti a díky tomu mohly být připuštěny do provozu, ač za normálního režimu byly povolené limity mnohonásobně překročeny.
 
Podle dostupných informací si soudce Christian Schütz vyžádal další vysvětlení, mimo jiné znalecký posudek k otázce, zda software řídicích jednotek dotyčných vozidel skutečně obsahoval nezákonný program umožňující podvádění.
 
Vzhledem k tomu, že vozidla Volkswagen měla ve výfukových plynech vyšší úroveň znečištění, než bylo deklarováno, měla podléhat vyšší silniční dani. Bývalí manažeři Volkswagenu proto budou podle soudu čelit také obviněním z daňových úniků a nepravdivé reklamy, dodal soud.
 
Právní zástupce Martina Winterkorna Felix Dörr uvedl, že ho soudní projednávání nepřekvapuje, nicméně jeho klient všechna obvinění popírá. Společnost Volkswagen uvedla, že i když už není státními zástupci obviňována, chce zdůraznit, že všichni obvinění jsou nevinní dokud nebude prokázána jejich vina. Volkswagen rovněž uvedl, že přijal rozsáhlá opatření ke změně procesů, systémů a kontrol s cílem zlepšit dodržování předpisů v návaznosti na tuto aféru.
 
Aféra Dieselgate, kterou odstartovala odhalení amerických úřadů v září 2015, už stála společnost Volkswagen více než 30 miliard eur na pokutách, právních poplatcích a vypořádání se zákazníky a vyústila v zásadní změny řízení společnosti a radikální proměnu její dlouhodobé strategie.