z kvasin 1,5 milionu vozů značky škoda | Aktuality | autoweek.cz

Z Kvasin 1,5 milionu vozů značky Škoda

Z Kvasin 1,5 milionu vozů značky Škoda

21.11.2013 | | Aktuality

Z pásu v závodě v Kvasinách sjel 1,5miliontý vůz značky Škoda, jubilejním vozem byl model Superb. Závod společnosti Škoda Auto ve východočeských Kvasinách vyrábí tři modely: Yeti, Superb a Roomster.

Škoda Auto v Kvasinách vyrobila 1,5miliontý automobil. Jubilejním vozem je Škoda Superb. V Kvasinách v současnosti sjíždí z linky tři modely značky Škoda: Superb, Yeti a Roomster. V uplynulých dvou letech automobilka svůj východočeský závod v rámci modelové ofenzívy rozšířila a zmodernizovala, což se týká zejména klíčových provozů montáže, logistiky a svařovny.

Zhruba 4500 zaměstnanců aktuálně v Kvasinách vyrábí modely Yeti, Superb a Roomster. Denní výroba v současnosti činí 800 vozů v třísměnném provozu.

„Závod v Kvasinách je důležitým pilířem celosvětové výrobní sítě značky Škoda,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky. „Rok 2013 je pro nás rokem nových modelů. Závod společnosti Škoda Auto v Kvasinách je pilířem této produktové ofenzívy. Z Kvasin pocházejí hned dva důležité nové modely značky Škoda - kompletně přepracované vozy Superb a Yeti. Zdařilé náběhy výroby potvrdily vysokou výkonnost našich zaměstnanců.“

V posledních dvou letech Škoda v Kvasinách rozšířila a modernizovala důležité oblasti výroby vozů: Pro náběh výroby nového modelu Superb byly modernizovány provozy montáže a svařovny a vybaveny novým zařízením a novým nářadím. Navíc automobilka optimalizovala i svůj logistický proces a přebudovala zkušební pracoviště na konečné montáži.

Počátkem roku 2013 byla otevřena nová logistická hala a nová montážní linka pro model Roomster. Navíc byla v Kvasinách zahájena i montáž náprav. Již předtím byla navýšena kapacita výroby modelu Yeti na dvojnásobek, tedy na 100 000 vozů ročně.

Závod Škoda Kvasiny se může pochlubit zhruba osmdesátiletou tradicí a je jedním z nejdůležitějších zaměstnavatelů v regionu. Automobily se tu vyráběly již na počátku třicátých let dvacátého století, mimo jiné i model Jawa 700. Prvním vozem značky Škoda, vyrobeným v Kvasinách, byla v roce 1947 Škoda Superb. Následovaly modely Škoda Felicia (1958-1964), Škoda 110 R Coupé (1970-1980) a Škoda Pick-up/Volkswagen Caddy Pick-up (1995-2001). V roce 2001 pak byla zahájena výroba nového modelu Škoda Superb. V roce 2009 se rozběhla výroba modelu Škoda Yeti, počátkem roku 2013 se do závodu vrátila výroba modelu Roomster.

Škoda Auto podporuje v Kvasinách řadu lokálních projektů v oblasti kultury, sportu a v oblasti sociální.

Závod v Kvasinách je integrální součástí výrobních závodů společnosti Škoda Auto, spolu se závody v Mladé Boleslavi a Vrchlabí. Škoda využívá také další lokální výrobní kapacity na důležitých světových růstových trzích, mj. v Číně, v Indii a v Rusku.