za devět měsíců allianz odhalila podvody za čtvrt miliardy | Aktuality | autoweek.cz

Za devět měsíců Allianz odhalila podvody za čtvrt miliardy

Za devět měsíců Allianz odhalila podvody za čtvrt miliardy

14.11.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Detektivové Allianz pojišťovny od ledna do září odhalili pojistné podvody za více než 256 milionů korun. Vloni ve stejném období sice vyšetřovali o 251 případů méně, ale finanční skóre se jim zvýšilo o 20 milionů korun.
Nejhůře dopadly Praha, střední Čechy a Moravskoslezský kraj, nejlépe naopak Vysočina společně s Libereckým a Karlovarským krajem. Skokany roku jsou Střední Čechy a Ústecký kraj, každý ale opačným směrem. Zatímco na Ústecku se peněžní objem v rámci odhalených případů snížil o 25 milionů korun, ve Středočeském kraji se o stejnou částku naopak zvýšil. Nižší objem podvodů eviduje Allianz také z Vysočiny (o 10 milionů korun) a ze Zlínského kraje (o 7 milionů korun). Více se snažili podvodníci na Plzeňsku, kde pojišťovna zaznamenala meziroční nárůst skoro o 15 milionů korun a na Pardubicku s více než 13milionovým rozdílem. Zajímavostí je, že v Pardubickém a Královéhradeckém kraji sice specialisté Allianz přišli na méně případů, ale v peněžním objemu v obou krajích odhalili podvody za mnohem větší částky.
 
Nejvíce případů se týkalo automobilů a majetku, mnohem méně cestovního a životního pojištění. U vozidel šlo především o navyšování škody u skutečných nehod a vymyšlený nehodový děj, s čímž jde ruku v ruce uvádění nepravdivým údajů, týkajících se místa a času nehody a také rozsahu poškození. Totéž platilo i v případě majetkového pojištění, speciálně pak u požárů. Pro podvody v průmyslovém pojištění byly zase typické škody, které vznikly mimo dobu pojištění.
 
Detektivům už dnes standardně pomáhají také počítačové programy. Jeden z nich například dokáže porovnat poškození na vozidlech. Díky bezpočtu informací nabízí simulace, kterými lze ověřit, zda jsou údaje, jež uvádějí řidiči, kteří do sebe nabourali, pravdivé.
 
Meziroční porovnání odhalených pojistných podvodů v jednotlivých krajích České republiky:
Šetření pojistných podvodů 1. - 9. 2018/1. - 9. 2019
Kraj Odhalené v mil. Kč Šetřené případy
Hlavní město Praha 71,2 /86,3 191 /175
Zahraničí 2,1 /2,1 23 /15
Jihomoravský kraj 14,5 /18,7 89 /81
Jihočeský kraj 12,1 /5,8 91 /50
Karlovarský kraj 3,2 /2,3 44 /39
Kraj Vysočina 15,1 /4,9 39 /26
Královéhradecký kraj 9,6 /13,2 46 /38
Liberecký kraj 4,9 /4,2 26 /27
Moravskoslezský kraj 20,7 /17,7 122 /83
Olomoucký kraj 7,3 /4,7 53 /45
Pardubický kraj 6,2 /19,7 36 /32
Plzeňský kraj 6,3 /21,1 56 /43
Středočeský kraj 20,2 /45,7 158 /123
Zlínský kraj 10,7 /3,7 54 /37
Ústecký kraj 31,2 /6 93 /56
Celkový součet 235,3 /256,1 1121 /870
 
Ušetřil za benzín, ale přišel o auto i garáž
 
Allianz každoročně vyřizuje stovky tisíc pojistných událostí a od svých klientů dostává obrovské množství informací a podkladů. Naprostá většina je věcná a faktografická. Některé příběhy a argumenty, s nimiž se klienti obracejí na Allianz, jsou ale neuvěřitelné. Týkají se jak pojištění majetkového, tak i životního.
 
Jeden spořivý motorista objevil cenově velmi výhodnou čerpací stanici, kde nakoupil obrovské množství levného benzinu a ten pak skladoval v několika sudech v garáži. Z nich tekutinu velmi amatérsky přeléval do svého vozu. A protože mu byla zima, přitápěl si při tom elektrickým přímotopem. V rámci tohoto domácího tankování se mu bohužel někdy benzin rozlil na podlahu, a tak netrvalo dlouho a díky přímotopu mu shořela garáž i s autem. Alespoň, že si včasným úprkem zachránil holý život.
 
Jiný řidič při neopatrném couvání porazil opilou bezdomovkyni. Moc se jí naštěstí nestalo. Její dcera ale ucítila příležitost a poslala do Allianz pojišťovny požadavek na uplatnění nároku ve výši 10 milionů korun. Jako důvod v něm uvedla, že „matka už nyní nebude moci sportovat a politicky se angažovat“.
 
Motoristka způsobila dopravní nehodu, byla jednoznačným viníkem a díky tomu prasklo, že nemá sjednané povinné ručení. Hrozbu nemalé pokuty za neplatičství pak odrážela svéráznou argumentací: „Trpím depresemi, jejichž nedílnou součástí je také prokrastinace, a proto bylo v mém případě naprosto přirozené, že jsem sjednání povinného ručení neustále odkládala.“
 
Na křižovatce se srazila dvě auta. Řidič bílého vozu jel na červenou a napálil to do motoristy v černém autě. Ten pak při uplatňování škody Allianz informoval o tom, že žádá pojistné plnění za psychické útrapy, jelikož se nyní bojí všeho bílého a nemůže už proto nadále pracovat.
 
A jeden kameňák nakonec: mladý motorkář po nehodě nemohl ohýbat nohu v koleni. Nárok na ztížení společenského uplatnění obhajoval tím, že si nemůže kleknout a věnovat se sexuálním hrátkám, které právě pokleknutí vyžadují. Svůj text navíc doplnil o seznam dvaceti předchozích partnerek, které mu jeho slova měly dosvědčit.
 
Ilustrační foto presseportal.de/blaulicht