za první tři měsíce roku jezdí dalších 340 cng vozidel | Aktuality | autoweek.cz

Za první tři měsíce roku jezdí dalších 340 CNG vozidel

Za první tři měsíce roku jezdí dalších 340 CNG vozidel

09.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Podle statistik Českého plynárenského svazu (ČPS) se registrovalo letos za první čtvrtletí 340 CNG vozidel, tedy v České republice (ČR) jezdí dnes celkem již 7050 CNG vozidel. V prvním čtvrtletí roku 2014 bylo v ČR prodáno celkem 42 993 všech nových osobních automobilů, některá ale i do zahraničí.

Z uvedeného počtu je v ČR 435 CNG autobusů a 81 komunálních CNG vozidel (nárůst v prvním čtvrtletí byl 12 CNG autobusů a šest komunálních vozidel). To odpovídá i poslednímu meziročnímu nárůstu CNG vozidel v ČR, který byl dokonce více než 2000 CNG vozidel.

„Kromě osobních vozidel očekáváme v letošním a příštím roce také nárůst dalších nejméně asi 250 CNG autobusů ve městech. Na polovinu z nich využijí města, jako třeba Brno, Ostrava nebo Ústí nad Labem, až 85% evropskou dotaci v rámci Operačního programu Životního prostředí,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS.

"Mrzí nás, že jediná Praha, pokud je nám známo, neuvažuje o zavedení této ekologické hromadné dopravy, i když její emise často překračují povolené limity," říká Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS. „Není potřeba jakýchkoliv experimentů - podíváte-li se třeba na Barcelonu, tak tam jezdí už 398 autobusů na stlačený zemní plyn a jen jeden plně elektrický. Ve světě je využití CNG v hromadné dopravě zcela běžné, celkem jezdí téměř 782 000 CNG autobusů. CNG je pro velká města dnes nejekologičtějším a nejúspornějším řešením,“ dodává Jiří Šimek.

Na světě dnes jezdí již 20 milionů CNG vozidel. Ročně se prodá ve světě asi 2,3 milionu CNG vozidel a toto číslo každým rokem narůstá. V roce 2023 by to mělo být ročně dokonce 3,5 milionu.