začala elektrická budoucnost značky škoda | Aktuality | autoweek.cz

Začala elektrická budoucnost značky Škoda

Začala elektrická budoucnost značky Škoda

11.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto zahájila předprodej elektrifikovaných modelů Citigoe iV a Superb iV. Doporučená prodejní cena vozu Škoda Citigoe iV je od 429 900 Kč. První vozy budou zákazníkům dodány počátkem roku 2020. Plug-in hybridní verze modelu Superb iV startuje na částce 876 900 Kč.
Škoda Citigoe iV
První čistě elektricky poháněný model značky Škoda Citigoe iV odstartuje v ČR s cenou 429 900 Kč. Do výroby bude uveden v druhé polovině letošního roku a k prvním zákazníkům zamíří počátkem příštího roku. Prvních 500 zákazníků, kteří závazně objednají model Citigoe iV již nyní, mohou následně po převzetí vozu využívat bezplatné nabíjení ve veřejné síti skupiny ČEZ po dobu 1 roku.
 
Městský minivůz pohání elektromotor s nejvyšším výkonem 61 kW a točivým momentem 212 N.m. Elektromobil díky tomu zrychlí z 0 na 100 km/h za 12,3 s a dosáhne nejvyšší rychlost 130 km/h. Spotřeba elektrické energie je 12,8 kWh/100 km. Lihio-ionový akumulátor v podlaze vozidla má kapacitu 36,8 kWh. Dojezd vozu s hmotností činí 1139 kg (podle WLTP) až 260 km v závislosti na profilu trasy, stylu jízdy a zatížení vozidla. Škoda poskytuje záruku na akumukátor po dobu 8 let resp. 160 000 km - po uplynutí tohoto cyklu garantuje minimálně 70 % původní kapacity.
 
Nabití vozu z nuly na 80 % kapacity baterie prostřednictvím běžné 230 V zásuvky s nabíjecím výkonem 2,3 kW trvá 12,5 hodiny, v případě domácího nabíjení prostřednictvím wallboxu nebo veřejné dobíjecí sítě s výkonem 7,2 kW 4 hodiny, při použití rychlodobíjecí stanice s výkonem 40 kW je vůz možné dobít na 80 % výkonu za 60 minut.
 
Škoda Citigoe iV se nabízí výhradně s pětidveřovou karoserií ve výbavovém stupni Style. Vůz je osazen dvoubarevnými 16″ koly Scorpius z lehké slitiny a pneumatikami o rozměru 185/50 R16. Na domácím trhu v ČR bude dále možné rozšířit základní výbavu vozu paketem Extra ve třech verzích: Basic (tempomat, vyhřívání předních sedadel a odpadkový koš), jehož zákaznická cena činí 10.000 Kč, Plus (ten přidává signalizaci parkování vzadu, mezipodlahu v zavazadlovém prostoru a přední mlhové světlomety s tzv. Corner funkcí přisvěcování do zatáčky) za 15 000 Kč a Top (navíc má vyhřívané čelní sklo, držák multimédií a digitální audiopříjem) za 20 000 Kč.
 
Rok zdarma s ČEZ
„Skupina ČEZ má již v současnosti největší síť dobíjecích stanic v tuzemsku a ke stávajícím více než 170 přibývá každý týden nová. Dobíjení v rámci akce „Rok zdarma s ČEZ“ nemá žádné omezení: Kolikrát přijedu ke stanici, tolikrát dobiji. Naše stanice se nacházejí po celé ČR a většina jsou rychlodobíječky umožňující nabít elektromobil během desítek minut. Jsme zároveň největší výrobce elektřiny z čistých zdrojů v Česku. Elektromobilisté tak mají jistotu, že elektřina pohánějící jejich Citigoe iV je 100% zelená,“ tvrdí člen představenstva Skupiny ČEZ Pavel Cyrani.
 
Škoda Superb iV plug-in hybrid
Nabídku elektrifikovaných modelů značky Škoda doplňuje model Superb iV s plug-in hybridním ústrojím, který bude k dispozici od 876 900 Kč rovněž na sklonku letošního, resp. počátkem příštího roku.
 
První sériově vyráběný model značky Škoda s plugin hybridní technologií kombinuje spalovací motor 1,4 TSI a elektromotor pro maximální systémový výkon 160 kW (218 k). Akumulátor má kapacitu 13 kWh a dojezd čistě elektrickém režimu je 56 km dle cyklu WLTP. Z běžné domácí zásuvky se baterie nabije pohodlně přes noc.
 
Nová varianta s plug-in hybridním pohonem se bude nabízet ve výbavových stupních Ambition a Style, ve výbavovém stupni L&K a také ve variantě Škoda Superb Sportline. Výroba se v závodě v Kvasinách rozběhne v září tohoto roku.
 
  • Začala elektrická budoucnost značky Škoda
  • Začala elektrická budoucnost značky Škoda
  • Začala elektrická budoucnost značky Škoda
  • Začala elektrická budoucnost značky Škoda