zahájena výroba elektromobilu enyaq iv | Aktuality | autoweek.cz

Zahájena výroba elektromobilu Enyaq iV

Zahájena výroba elektromobilu Enyaq iV

18.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto v hlavním závodě v Mladé Boleslavi zahajuje sériovou výrobu modelu Enyaq iV. Výroba, bude paralelně probíhat na lince s modelovými řadami Octavia a Karoq a dosáhne až 350 vozů denně.
V hlavním závodě společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi začíná sériová výroba modelu Enyaq iV. Toto čistě elektricky poháněné SUV vychází jako první model značky Škoda z modulární platformy pro elektromobily MEB koncernu Volkswagen. Montáž modelu Enyaq iV probíhá na společné lince s modely Octavia a Karoq. Jde o jedinou výrobní linku v koncernu určenou pro vozy vycházející z platforem MQB i MEB.
 
Pro zajištění paralelní výroby modelů na bázi platformy MEB a MQB na stejné výrobní lince, Škoda Auto v Mladé Boleslavi investovala do nezbytné přestavby 32 milionů eur. Bude zde v budoucnu vedle modelových řad Octavia a Karoq plně flexibilně vyrábět až 350 vozů řady Enyaq iV denně.
 
Automobilka upravila statiku budovy a dimenzovala technologie pro přepravu dílů na vozů s akumulátory i montovaných komponent. Kromě toho Škoda Auto zavedla instalací termokamer bezpečnostní opatření v oblasti manipulace s akumulátory. Tyto kamery nepřetržitě kontrolují teplotu ve výrobní hale a v případě zjištění odchylky vyhlásí poplach.
 
Zvláštní důraz klade automobilka na cílenou a rozsáhlou kvalifikaci zaměstnanců a studentů i zaměstnanců dodavatelských firem v oblasti elektromobility. Speciální školení mezitím úspěšně absolvovalo již více než 16 000 zaměstnanců.
 
Škoda Enyaq iV nabídne pohon zadních nebo všech kol, tři velikosti akumulátorů a pět variant výkonu. Ve dvou nejvýkonnějších verzích se vedle motoru v zádi používá druhý elektromotor u přední nápravy. Akumulátor s největší kapacitou zajistí dojezd v cyklu WLTP až 536 km.
 
Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za výrobu a logistiku, zdůrazňuje: „Enyaq iV je prvním sériovým modelem značky Škoda, který byl od začátku koncipován jako čistě bateriový vůz. Tím klade naše nové SUV zcela jiné požadavky na výrobní procesy a sled výrobních operací než modely se spalovacím motorem. Tuto skutečnost odráží také rozsáhlá opatření spojená s přípravou a přestavbou, kterou jsme v našem hlavním závodě v Mladé Boleslavi realizovali od léta minulého roku. Dnešní zahájení výroby modelu Škoda Enyaq iV na jediné výrobní lince v celém koncernu určené pro vozy na bázi platformy MEB a MQB je zcela mimořádným okamžikem pro všechny naše zaměstnance.“

  • Zahájena výroba elektromobilu Enyaq iV
  • Zahájena výroba elektromobilu Enyaq iV