zájem o škodu forman v usa | Aktuality | autoweek.cz

Zájem o Škodu Forman v USA

Zájem o Škodu Forman v USA

02.01.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Redakce amerického magazínu Autoweek každoročně vydává přehled 25 let starých aut, která stojí za to dovézt do Spojených států. Letos se v něm objevila i Škoda Forman.

Zvolený rok výroby 1990 není náhodný, protože stáří 25 let je podmínkou k získání výjimky z registrace Národního úřadu pro bezpečnost na dálnicích NHTSA. Proto se američtí příznivci youngtimerů počátkem každého roku porozhlížejí, jaké nové unikáty ze zámoří jim rozšiřují možnosti pořízení.

 

Tentokrát jsou to atraktivní neobvyklá auta jako například Eunos Cosmo, což je kupé s třírotorovým motorem Wankel vyráběné Mazdou, nebo Lotus Carlton na bázi Vauxhallu (Opelu) Omega se šestiválcem bi-turbo. Také sem patří luxusní Nissan President s motorem V8 4,5 l, BMW Alpina B10 BiTurbo nebo Opel Calibra.

 

V přehledu ale najdeme nejen luxusní nebo velmi výkonná auta či různé exoty (jako australský Holden Caprice/Statesman nebo Toyota Sera, což je hatchback se vzhůru výklopnými dveřmi), ale také Renault Clio či i v Evropě hojně vyhledávaného předchůdce crossoverů Volkswagen Golf Country 4x4.

 

Jako mimořádná rarita se v tomto přehledu letos objevuje i Škoda Forman, kombi na bázi modelu Favorit jako poslední vlastní model vyvinutý českou automobilkou před příchodem Volkswagenu. Forman s odhadovanou pořizovací cenou 1500 až 4000 USD slibuje jeho majiteli (alespoň tomu prvnímu) zážitek jízdy se skutečně jediným vozem tohoto typu v USA.